Accurist
See offer
5 out of 5
★★★★★
★★★★★
4 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Dive 42mm Quartz Watch in Black with Chronograph Analogue Display, and Stainless Steel Bracelet 72005
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- LUXURY WATCHES WITHOUT THE PRICE TAG - Accurist Watches for men and women are created with premium quality materials and movements. We believe in delivering quality watches with British design and heritage at an affordable price.
- BRITISH DESIGN - Our new collections are designed by our in-house designed team in the UK. We have taken inspiration from our archived, heritage models from the past 76 years of Accurist watchmaking and revitalised them with contemporary designs to create premium quality, British watches.
- THE DIVE COLLECTION - The Accurist Dive collection features watches inspired by Accurist Dive watches from 1966. Watches in this collection are completed with up to 200 metres water resistance, luminous hands and hour markers as well as interchangeable straps
- WATERPROOF - This Accurist watch is water resistant up to 200 metres, suitable for bathing, swimming, poolside diving, snorkelling, and SCUBA diving.
- PREMIUM QUALITY MATERIALS - This watch has a round, solid stainless steel case, with a black uni-directional 120 click bezel, 1 second chronograph timing up to 1 hour, a screw down crown and an engravable case back. The watch has a black dial with luminous hands and hour markers and a date display. The dial is protected by scratch resistant sapphire crystal glass, fastened with an interchangeable, stainless steel bracelet and is water resistant up to 200 metres.
Similar products
| Package Dimensions | 14.8 x 11 x 7.9 cm; 440 g |
|---|---|
| Date First Available | 13 Sept. 2022 |
| Manufacturer | Accurist |
| ASIN | B0BF5XTJG9 |
| Item model number | 72005 |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Chronograph, Glow In The Dark, Water Resistant, Waterproof |
| Strap Type | Bracelet |
| Water Resistance Depth | 200 Metres |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Push-Button |
| Style Name | bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Silver |
| Dial Color | Black |
| Theme | Dive |
| Face Style | Classic |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Accurist |
| Model Name | 72005 |
| Included Components | Interchangeable strap, screw down crown, case back, scratch-resistant sapphire crystal glass |
| Model Number | 72005 |
| Manufacturer Part Number | 72005 |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 1,313,946 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 9,444 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 5.0 5.0 out of 5 stars (4) 5.0 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Glass |
| Case Diameter | 42 Millimetres |
| Band Width | 20 |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Limited Warranty |