BERNY
See offer
4,4 out of 5
★★★★★
★★★★★
1780 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Gold Watches for Women Updated Ladies Quartz Wrist Watches Stainless Steel Band Womens Small Gold Watch Luxury Casual Fashion Bracelet Tools Included
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Luxury gold watches for women: Rectangle case with perfect smooth radian, simple face, luxury gold plating, matching is so elegant and fashion.
- Dainty Womens gold watches with high quality: Precision Japanese quartz movement, provides precise and accurate time keeping. Square watches for women with mineral glass protects watch from scratches, long lasting stainless steel band and case, provides excellent wearing experience.
- Waterproof casual watch: This watch is 3ATM (100ft) waterproof, handwash or raining won't affect watch function. NOTE: Please don't wear it in shower, sauna or swimming, and please don't press any button in the water.
- Gift ideas: The pin structure for this gold watch band have been updated that is much easier to adjust by the included tools. Please check the Product Description for details. This fashion casual design women's watch is a good gift for Birthday, Christmas, Valentine Day, Wedding, New Year for your families or friends. Whether dressing for the office or on weekend, this timepiece has the mark of distinction.
- Kind notice and satisfied services: Please check the product details (case diameter, thickness, band width, length) carefully before ordering. The wearable length is 180mm (7in). There are three links for each side can be taken off by the included tools, please check the video for adjusting the length or ask a jeweler for help. Any question please contact us at any time.
Similar products
| Product Dimensions | 17.5 x 3 x 1.2 cm; 200 g |
|---|---|
| Date First Available | 2 July 2021 |
| Manufacturer | BERNY |
| ASIN | B098JD1Q5P |
| Item model number | 2166L-YE |
| Country of origin | China |
| Department | Women's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | analogue |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Waterproof |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Bracelet |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Fashion, beautiful, elegant |
| Item Shape | Rectangular |
| Band Colour | Gold |
| Dial Color | Gold |
| Theme | Minimalist |
| Pattern | Solid |
| Face Style | Classic |
| Character | Modern design |
| Brand Name | BERNY |
| Model Name | 2166L-YE |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Tools |
| Model Number | 2166L-YE |
| Item Weight | 0.2 Kilograms |
| Manufacturer Part Number | 2166L-YE |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 248,877 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 976 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (1,780) 4.4 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral |
| Case Diameter | 27 Millimetres |
| Band Width | 0.63 Inches |
| Case Thickness | 0.28 Inches |
| Band Length | 180 Decimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Limited |