Bulova
See offer
4,9 out of 5
★★★★★
★★★★★
22 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Mens Watch 98B316
- + Classic and versatile design
- + Accurate quartz movement
- + Durable stainless steel case
- + Water-resistant for everyday use
- + Comfortable strap for daily wear
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Product Description
Powered by Bulova's proprietary Precisionist eight-hand quartz chronograph movement with a 262kHz vibrational frequency (eight times greater than standard timepieces) for unparalleled accuracy.
Stainless steel and gray IP screw-back case with screw-down crown, black carbon fiber chronograph dial with date feature, curved mineral crystal, stainless steel bracelet with fold-over buckle closure, safety bar and extender, and 300-meter water resistance.
Box contains
- Watch
- Presentation box
- Watch cushion
- Guarantee
- Manuals
- Water resistant usage guide
- This watch is powered by bulovas proprietary Precisionist eight-hand Quartz Chronograph movement with a 262kHz vibrational frequency -the watch has a calendar function: date, stop watch, luminous hands, luminous hands, tachymeter
- High quality 21 cm length, 22 mm wide silver stainless steel strap with a fold over with push button clasp
- Case diameter: 46 mm, case height: 17 mm and case color: silver/dial color: multicolour
- Water resistant: 30 bars - weight: 274 grams
- The watch is delivered in an original gift box and has a warranty of 2 years
Similar products
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Citizen Herren Automatisch Analog Armbanduhr Tsuyosa Green/Camouflage
★★★★★
★★★★★
4,7/5
—
1531 reviews
See offer
| Language | English |
|---|---|
| Product Dimensions | 4.8 x 1.8 x 1.3 cm; 274 g |
| Date First Available | 26 Feb. 2019 |
| Manufacturer | Bulova |
| ASIN | B07KLWMFZW |
| Item model number | 98B316 |
| Country of origin | Switzerland |
| Department | Mens |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Chronograph, Multicolour Dial |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | metal bracelet |
| Water Resistance Depth | 300 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Push Button Foldover Clasp With Safety |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Silver |
| Dial Color | Multicolour |
| Theme | Fashion |
| Pattern | Multicolour |
| Face Style | Sporty |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Bulova |
| Model Name | Bulova 98B316 |
| Country Of Origin | Switzerland |
| Included Components | Original Gift Box |
| Model Number | 98B316 |
| Item Weight | 274 Grams |
| Manufacturer Warranty Description | 2 years |
| Manufacturer Part Number | 98B316 |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 549,291 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 3,772 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.9 4.9 out of 5 stars (22) 4.9 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Crystal |
| Case Diameter | 46 Millimetres |
| Band Width | 22 Millimetres |
| Case Thickness | 17 Millimetres |
| Band Length | 210 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Manufacturer |