CIGA Design
See offer
5 out of 5
★★★★★
★★★★★
9 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Women's Automatic Watch - R Series Crystal Love, Luxury Transparent K9 Crystal Case Exquisite Timepiece Gifts for Women
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Founded in 2016, CIGA Design is committed to original and innovative design that redefines the wristwatch as a statement for new generations to express personality and beliefs through the philosophy that design is the combination of the perceptual and the rational while thinking out of the box.
- 【The world's first fully transparent automatic watch with a gem-like aesthetic】Carefully selected K9 crystal for its exceptional transparency, strong refractive properties, and hardness. Resembling a precious gem, it embodies both luxury and durability, reflecting the wearer's philosophy of clarity and purity in life.
- 【Gem-like cutting technique】 Incorporating the emerald-cut craftsmanship.
- 【One piece, three ways to shine】 Triple watch band design for multiple uses.
- 【Dual-sided skeleton design - Pure essence and wisdom】 As today's automatic watchmaking reshapes the relationship between humans and space, this dual-sided skeleton design defies trends by offering a 360° view of gear operation. Powered by a custom-made MIYOTA movement, this piece brings meaning and value to the endless passage of time while radiating confidence and charm.
- 【Sophisticated Packaging】 A modern, industrial aesthetic with a translucent white body embraces inclusive design and streamlined ribbed waves. It resonates with purity and minimalism. It serves as a versatile container, decoration, and shelf. Infused with a sense of ritual, it elevates even the most mundane of days.
Similar products
| Package Dimensions | 28.3 x 23.7 x 14.1 cm; 1.07 kg |
|---|---|
| Date First Available | 14 Dec. 2023 |
| Manufacturer | CIGA Design |
| ASIN | B0CMPXHF56 |
| Item model number | R032 |
| Country of origin | China |
| Department | Women's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Transparent |
| Power Source | Self-Winding |
| Strap Type | Adjustable |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Push Button Hidden Clasp |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Push-Button |
| Style Name | strap |
| Item Shape | Square |
| Band Colour | Silver |
| Dial Color | Transparent and Silver |
| Theme | Vintage |
| Pattern | Geometric |
| Face Style | Art Deco with a gem-like aesthetic |
| Character | Fashion |
| Brand Name | CIGA Design |
| Model Name | R Series Crystal Love |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Cuban Link Strap, Silicone Strap, DIY Scarf Strap |
| Model Number | R032 |
| Series Number | 32 |
| UPC | 797823195500 |
| Manufacturer Part Number | R032 |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Automatic Watch |
| Best Sellers Rank | 1,085,516 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 4,436 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 5.0 5.0 out of 5 stars (9) 5.0 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel & Silcone |
| Case Material Type | Crystal |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 43 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 10.7 Millimetres |
| Band Length | 220 Millimetres |
| Bands | 3 |
| Warranty Type | 24-month Warranty |