Citizen
See offer
4,5 out of 5
★★★★★
★★★★★
919 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Men's Analogue Automatic Watch with a Rubber Band Promaster Marine Silver Tone
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Citizen gents automatic dive watch
- Promaster: From citizen's promaster collection this dive watch is ISO compliant
- Features: A 42 mm stainless steel case and rubber strap, one way rotating bezel, screw down crown, day/date
- Automatic movement
- Diver's watch 200 M: Wearable while scuba diving at depths not requiring helium gas
Similar products
OLEVS
Men's Skeleton Automatic Mechanical Watch — Tungsten Steel, Sapphire Crystal, Blue Dial
- + Skeleton design showcases the movement for a stylish, technical look
- + Automatic self-winding mechanical movement — no battery needed
- + Sapphire crystal offers high scratch resistance
- + Tungsten steel construction for a durable, premium feel
- + Dress/luxury styling suitable for formal occasions
★★★★★
★★★★★
4,5/5
—
54 reviews
See offer
| Batteries | 1 Unknown batteries required. (included) |
|---|---|
| Is discontinued by manufacturer | No |
| Product Dimensions | 4.19 x 1.3 x 4.19 cm; 94 g |
| Date First Available | 29 Oct. 2010 |
| Manufacturer | Citizen |
| ASIN | B0006FL72E |
| Item model number | NY0040-17LE |
| Country of origin | Japan |
| Department | Mens |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Glow In The Dark |
| Power Source | ['Automatic'] |
| Strap Type | rubber band |
| Water Resistance Depth | 200 Metres |
| Sport Type | Swimming |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | sport |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Blue |
| Dial Color | Blue |
| Theme | Nautical |
| Pattern | Solid |
| Face Style | Guilloche |
| Character | No aplica |
| Brand Name | Citizen |
| Model Name | Promaster Marine |
| Country Of Origin | Japan |
| Included Components | Pin buckle |
| Model Number | NY0040-17LE |
| Item Weight | 94 Grams |
| Global Trade Identification Number | 04003702168487 |
| Manufacturer Warranty Description | No Warranty |
| Manufacturer Part Number | NY0040-17LE |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 133,155 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 805 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (919) 4.5 out of 5 stars |
| Band Material Type | Plastic |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral |
| Case Diameter | 41.5 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 13 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | No Warranty |