See offer
4,6 out of 5
★★★★★
★★★★★
2481 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Armani Exchange Watch for Men Silver
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Since 1991 Armani Exchange has defined a new dress code with collections inspired by metropolitan lifestyle and music culture. Perfect for adventurous trendsetters who want unique, modern watches that are stylish in any situation.
- 46mm case, 22mm band width, mineral crystal, Quartz movement with analog display, imported
- Round stainless steel case, with a black dial
- Silver, stainless steel bracelet.
- Water resistant up to 50m: Wearable while swimming in shallow water
Similar products
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Diesel Mega Chief Men's Stainless Steel Watch - Brown & Light Blue
- + Stainless steel construction suggests durability
- + Distinctive color combo (brown and light blue) for a standout look
- + Brand recognition — Diesel offers fashion-forward design
- + Movement options available as analog or digital, offering flexibility
- + Bold, masculine aesthetic suitable as a statement accessory
★★★★★
★★★★★
4,6/5
—
3950 reviews
See offer
| Batteries | 1 Lithium Metal batteries required. (included) |
|---|---|
| Product Dimensions | 9 x 8 x 10 cm; 153 g |
| Date First Available | 13 July 2016 |
| Manufacturer | Armani Exchange |
| ASIN | B0192KDGJA |
| Item model number | AX2163 |
| Country of origin | China |
| Department | men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Scratch-Resistant |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Metal bracelet |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Sport Type | Swimming |
| Clasp Type | Tang Buckle |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | AX2163-AMZUK |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Silver |
| Dial Color | Black |
| Theme | Luxury Fashion |
| Pattern | Solid |
| Face Style | Minimalist |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Armani Exchange |
| Model Name | AX2163 |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Battery |
| Model Number | AX2163 |
| Item Weight | 153 Grams |
| Global Trade Identification Number | 04053858444973 |
| Manufacturer Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Manufacturer Part Number | AX2163 |
| Unit Count | 1 count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 97,057 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 550 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (2,481) 4.6 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 46 Millimetres |
| Band Width | 22 Millimetres |
| Case Thickness | 7 Millimetres |
| Band Length | 200 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Limited |