See offer
4,7 out of 5
★★★★★
★★★★★
1531 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Citizen Herren Automatisch Analog Armbanduhr Tsuyosa Green/Camouflage
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Make yourself or others a timeless pleasure with these watches
- This watch has an automatic watch movement ( recharged by any movement with your wrist; never needs a battery) This Analogue watch has a calendar function: Date , Luminous Hands and Luminous Numbers
- High quality 21 cm length and 21 mm width Silver Stainless steel strap with a Fold over with push button clasp
- Case diameter: 40 mm,case thickness: 12 mm, case colour: Silver and dial colour: Green
- Water resistant: 5 bars -Weight: 138 g
- The watch is delivered in an original gift box and has a warranty of 2 years
Similar products
| Batteries | 1 Unknown batteries required. |
|---|---|
| Package Dimensions | 13.7 x 10.1 x 9.5 cm; 138 g |
| Date First Available | 1 Mar. 2024 |
| Manufacturer | Citizen |
| ASIN | B0CWHF7JFL |
| Item model number | TS0070-84L |
| Country of origin | Japan |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material | Stainless Steel |
| Display | Analogue |
| Watch Movement Type | Japanese Automatic |
| Special Features | Glow In The Dark |
| Power Source | Japanese Automatic |
| Strap Type | metal tape |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Foldover Clasp |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Deployer |
| Style Name | Bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Silver |
| Dial Color | Green |
| Theme | Camouflage |
| Pattern | Camouflage Green |
| Face Style | Green |
| Character | No aplica |
| Brand Name | Citizen |
| Model Name | Tsuyosa |
| Country Of Origin | Japan |
| Included Components | Gift Box |
| Model Number | TS0070-84L |
| Item Weight | 138 Grams |
| Manufacturer Part Number | NJ0159-86X |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Automatic Watch |
| Best Sellers Rank | 106,262 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 625 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (1,531) 4.7 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 40 Millimetres |
| Band Width | 21 Millimetres |
| Case Thickness | 12 Millimetres |
| Band Length | 21 Centimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Limited |