See offer
4,6 out of 5
★★★★★
★★★★★
697 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Fossil Raquel Watch for Women, Quartz Three Hand Movement with Stainless Steel Strap Gold and Silver Tone Set 23 mm
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- 23mm case, 12mm band width, mineral crystal, Quartz movement with 3-hand date analog display, imported
- Rectangle stainless steel case, with a gray dial
- Two-Tone, stainless steel bracelet
- Water resistant up to 50m: Wearable while swimming in shallow water
- Warranty type:Manufacturer; 2 Years Warranty
Similar products
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Michael Kors Women's Watch Parker, 33 mm Case Size, Three Hand Movement, Stainless Steel Strap 22MM Gold Tone
★★★★★
★★★★★
4,6/5
—
4111 reviews
See offer
| Package Dimensions | 17.5 x 14.2 x 7.6 cm; 0.44 g |
|---|---|
| Date First Available | 20 Oct. 2024 |
| Manufacturer | Fossil Group |
| ASIN | B0DFGGTFW2 |
| Item model number | ES5376SET |
| Country of origin | China |
| Department | Women's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Two-Tone Seven-Link Stainless Steel Bracelet with Heritage D-Link Design |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Metal bracelet |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Deployment Clasp |
| Style Name | Classic |
| Item Shape | Rectangular |
| Band Colour | Multicolour |
| Dial Color | Gray |
| Face Style | Classic |
| Brand Name | Fossil |
| Model Name | Raquel |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Bracelet |
| Model Number | ES5376SET |
| Item Weight | 0.44 Grams |
| Manufacturer Part Number | ES5376SET |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 31,001 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 138 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (697) 4.6 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral Glass |
| Case Diameter | 23 Millimetres |
| Band Width | 12 Millimetres |
| Case Thickness | 6.9 Millimetres |
| Warranty Type | Limited |