See offer
4,6 out of 5
★★★★★
★★★★★
17422 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Fossil Riley Watch for Women, Quartz Chronograph Movement with Stainless Steel or Leather Strap Gold Tone and Glitter 38MM
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- FOSSIL women watch - Round stainless steel case (diam. 38 mm) in polished and brushed gold finishing - 10 ATM water pressure resistance construction - Bezel with clear crystals
- Stainless steel bracelet in polished and brushed gold finishing - Fold over clasp
- Gold two-layer dial with gold arabic number at 12 and clear crystals indexes- 3 hand movement with date, day and 24h mode - Gold and luminous hands - Mineral glass
- Packed in Fossil collector illustrated tin box (various design)
Similar products
Swarovski Attract Women's Rose Gold Swiss Watch
- + Swiss Made quality and craftsmanship
- + Swarovski signature sparkle — elegant crystal detailing
- + Rose gold-tone finish for a fashionable, feminine look
- + Designed specifically for women — refined styling
- + Strong brand recognition and luxury appeal
★★★★★
★★★★★
4,1/5
—
100 reviews
See offer
OLEVS
Ladies Rose Gold Quartz Watch - Mesh Strap, Diamond Accent, White Dial
- + Japanese Quartz movement for reliable timekeeping
- + Rose gold stainless steel mesh strap for an elegant, modern look
- + Diamond accents for a luxury dress appearance
- + Listed as waterproof — good for everyday wear
- + Luminous hands enhance low-light readability
★★★★★
★★★★★
4,1/5
—
756 reviews
See offer
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Michael Kors Women's Watch Parker, 33 mm Case Size, Three Hand Movement, Stainless Steel Strap 22MM Gold Tone
★★★★★
★★★★★
4,6/5
—
4111 reviews
See offer
| Batteries | 1 CR2 batteries required. (included) |
|---|---|
| Is discontinued by manufacturer | No |
| Product Dimensions | 1.5 x 1.5 x 1.5 cm; 130 g |
| Date First Available | 6 Feb. 2013 |
| Manufacturer | FOSSIL |
| ASIN | B009BEOAGQ |
| Item model number | ES3203 |
| Country of origin | China |
| Department | Women |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material | Stainless-steel |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | 24-hour Display, Glow In The Dark |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Metal bracelet |
| Water Resistance Depth | 100 Metres |
| Sport Type | Swimming |
| Clasp Type | Foldover Clasp |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Single Press Deployant |
| Style Name | Bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Gold |
| Dial Color | Gold |
| Theme | Sports |
| Pattern | Solid |
| Face Style | Sector |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Fossil |
| Model Name | ES3203 |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Safety folding clasp with push button |
| Model Number | ES3203 |
| Item Weight | 0.13 Kilograms |
| Global Trade Identification Number | 00691464949037, 04051432733024 |
| Manufacturer Warranty Description | 2 Years |
| UPC | 150186100008 691464949037 796483129474 |
| Manufacturer Part Number | ES3203 |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 73,320 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 241 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (17,422) 4.6 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Crystal |
| Case Diameter | 38 Millimetres |
| Band Width | 18 Millimetres |
| Case Thickness | 12 Millimetres |
| Band Length | 175 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Manufacturer |