See offer
4,3 out of 5
★★★★★
★★★★★
651 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Fossil Townsman Watch for Men, Automatic Three Hand Movement with Stainless Steel or Leather Strap 44 mm Mocha Brown
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Material: Stainless Steel
- Color: Black
- Brown Leather strap
- Water resistant up to 50m: Wearable while swimming in shallow water.
Similar products
OLEVS
Men's Stainless Steel Waterproof Quartz Dress Watch — Luminous Date (Silver Strap, Black Dial)
- + Stainless steel construction for durability
- + Waterproof design suitable for everyday wear
- + Quartz movement for reliable timekeeping
- + Date function adds practical utility
- + Luminous hands/markers for visibility in low light
★★★★★
★★★★★
4,1/5
—
821 reviews
See offer
OLEVS
Men's Stainless Steel Quartz Dress Watch (Silver Strap, Grey Dial)
- + Stainless Steel construction — durable and classic appearance
- + Quartz movement for accurate, low-maintenance timekeeping
- + Waterproof feature offers protection against splashes and light moisture
- + Luminous hands/markers for readability in low light
- + Includes a date function for everyday convenience
★★★★★
★★★★★
4,2/5
—
624 reviews
See offer
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Fossil Riley Watch for Women, Quartz Chronograph Movement with Stainless Steel or Leather Strap Gold Tone and Glitter 38MM
★★★★★
★★★★★
4,6/5
—
17422 reviews
See offer
| Batteries | 1 Product Specific batteries required. (included) |
|---|---|
| Is discontinued by manufacturer | No |
| Product Dimensions | 4.4 x 4.4 x 1.2 cm; 71.6 g |
| Date First Available | 23 Mar. 2016 |
| Manufacturer | FOSSIL |
| ASIN | B01DY515HE |
| Item model number | ME3098 |
| Country of origin | China |
| Department | Men |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Open skeleton dial |
| Power Source | Automatic |
| Strap Type | Leather Strap |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Sport Type | Swimming |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Strap |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Brown |
| Dial Color | Black |
| Theme | Fashion |
| Pattern | Single |
| Face Style | Skeleton |
| Character | fashion |
| Brand Name | Fossil |
| Model Name | ME3098 |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Leather strap |
| Model Number | ME3098 |
| Series Number | 3098 |
| Item Weight | 0.07 Kilograms |
| Global Trade Identification Number | 04053858564992 |
| Manufacturer Warranty Description | 2 Years |
| Manufacturer Part Number | ME3098 |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 81,379 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 434 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (651) 4.3 out of 5 stars |
| Band Material Type | Leather |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral |
| Case Diameter | 44 Millimetres |
| Band Width | 22 Millimetres |
| Case Thickness | 12 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Manufacturer |