See offer
3,9 out of 5
★★★★★
★★★★★
140 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Gosasa Big Dial Fashion Watches Men's 3D Engraved Dragon Quartz Watches Casual Sports Waterproof Watch Man Luxury Exquisite Creative Watch Gold/Black
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Product description
Romantic watches for couples. Perfect gift for wedding, birthday, valentine's day, christmas and other meaningful days. Luxury ceramic watch for him and her. The length of the bracelet can be adjusted. A matching watch band adjustment tool is included.
- movement: quartz
- case material: alloy steel
- buckle: side push button
- strap: ceramic
- window material: reinforced mineral glass
- water resistance: 30 m (suitable for hand washing and rain; do not set the watch underwater and avoid hot water)
Features
- case diameter: 27 mm / 20 mm
- case thickness: 9 mm / 8 mm
- band width: 22 mm / 16 mm
- band length: 200 mm / 180 mm
- weight: 67 g / 38 g
Directions
Romantic watch for men and women.
- Matching Couples Watches - Exquisite craftsmanship, romantic and eternal. The refined square dial is inlaid with 4 diamond scales, which are shiny, dazzling, elegant and elegant. A watch of eternal love, full of blessings. Minimalist yet lightweight design adds more elegance and charm to this couple watch.
- Ceramic Couple Watches - Ceramic strap, provides a comfortable fit and will not make your wrist bulky even worn all day long. The reinforced mineral glass protects the watch from scratches, abrasion resistant, visual clarity and transparency. Original quartz movement ensures accurate and accurate time recording, helping you stay on time throughout the day.
- Watches for him and her: perfect watches for couples. These couples watches make a beautiful gift, which denotes eternal love. Perfect choice as a gift for bird, wedding, birthday, Valentine's Day, Christmas and other meaningful days
- WATERPROOF FOR DAILY LIFE - Durable stainless steel shell, waterproof, hand washing, rainy day, sweating, no problem. Withstands splashes or brief immersion in water, but not suitable for swimming
- WHAT YOU GET:Couple watches for him and her and friendly customer service. GOSASA watches are committed to providing impeccable quality and customer satisfaction. If you have any questions or doubts about our products, our prompt and professional customer service team will provide you with satisfactory solutions
Similar products
| Package Dimensions | 16 x 8.51 x 6.3 cm; 67 g |
|---|---|
| Date First Available | 10 July 2025 |
| Manufacturer | GOSASA |
| ASIN | B0DHCVK92D |
| Item model number | 104A |
| Department | Unisex |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Easy Reader |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Bracelet |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Push Button Deployment Clasp |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Closure Type | Push-Button |
| Style Name | LUXURY: |
| Item Shape | Square |
| Band Colour | Multicolour |
| Dial Color | Multicolor |
| Face Style | Crosshair |
| Character | Couple |
| Brand Name | Gosasa |
| Model Name | CX104 |
| Included Components | Battery |
| Model Number | 104A |
| Item Weight | 67 Grams |
| Manufacturer Part Number | 104 |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 1,267,855 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 9,113 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 3.9 3.9 out of 5 stars (140) 3.9 out of 5 stars |
| Band Material Type | Ceramic |
| Case Material Type | Alloy Steel |
| Crystal | Mineral Glass |
| Case Diameter | 27 Millimetres |
| Band Width | 22 Millimetres |
| Case Thickness | 9 Millimetres |
| Band Length | 200 Millimetres |