See offer
4,4 out of 5
★★★★★
★★★★★
2782 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Michael Kors Bryant Watch for Women Gold
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Water Resistant 5 ATM
- Gold stainless steel strap with gold dial
- Deployment Clasp
- Chronograph A multifunction sports watch with a stopwatch function, most watches display two or three sub dials for measuring seconds, minutes and hours unless the watch is digital.
- Quartz Movement
Similar products
OLEVS
Women's Automatic Diamond Tourbillon Waterproof Watch (White Leather)
- + Automatic movement for no-battery operation
- + Tourbillon adds a high-end, luxury feature
- + Diamond accents for a premium look
- + Waterproof for everyday wear
- + Stainless steel case for durability
★★★★★
★★★★★
5/5
—
26 reviews
See offer
| Batteries | 1 Lithium Metal batteries required. (included) |
|---|---|
| Is discontinued by manufacturer | No |
| Product Dimensions | 3.5 x 3.7 x 3.7 cm; 127 g |
| Date First Available | 13 Oct. 2016 |
| Manufacturer | Michael Kors |
| ASIN | B01LYIRGHW |
| Item model number | MK6356 |
| Country of origin | China |
| Department | Womens |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material | Stainless Steel |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Chronograph |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Bracelet |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Sport Type | Swimming |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Push-Button |
| Style Name | Luxury or Dress |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Gold |
| Dial Color | Gold |
| Theme | Sports |
| Pattern | Solid |
| Face Style | analog |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Michael Kors |
| Model Name | RITZ |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Zertifikat mit Garantiebestimmungen, Originalverpackung von MK |
| Model Number | MK6356 |
| Item Weight | 127 Grams |
| Global Trade Identification Number | 00796483243859, 04053858642355 |
| Manufacturer Warranty Description | 2 Years |
| UPC | 886548613274 796483243859 |
| Manufacturer Part Number | MK6356 |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 23,066 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 51 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (2,782) 4.4 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Crystal |
| Case Diameter | 37 Millimetres |
| Band Width | 18 Millimetres |
| Case Thickness | 11.00 |
| Band Length | 1 Centimetres |
| Warranty Type | Manufacturer |