See offer
4,6 out of 5
★★★★★
★★★★★
4111 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Michael Kors Women's Watch Parker, 33 mm Case Size, Three Hand Movement, Stainless Steel Strap 22MM Gold Tone
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
With a striking, oversized logo, this Michael Kors timepiece shines in gold-tone stainless steel. The classic round case shape is made perfectly feminine with a glitz topring and light champagne dial.
- This ASIN will be on deal until Monday 27th November.
- Material: Stainless Steel
- Color: Gold
- Gold Stainless Steel strap
- Water resistant up to 100m: Can be worn bathing, swimming or snorkeling and shallow diving
Similar products
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Fossil Riley Watch for Women, Quartz Chronograph Movement with Stainless Steel or Leather Strap Gold Tone and Glitter 38MM
★★★★★
★★★★★
4,6/5
—
17422 reviews
See offer
| Batteries | 1 Lithium Metal batteries required. (included) |
|---|---|
| Is discontinued by manufacturer | No |
| Product Dimensions | 1.5 x 1.5 x 1.5 cm; 250 g |
| Date First Available | 15 Oct. 2013 |
| Manufacturer | Michael Kors |
| ASIN | B00FWVI8PQ |
| Item model number | MK5784 |
| Country of origin | China |
| Department | womens |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material | Stainless Steel |
| Display | analogue |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Perpetual Calendar |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Bracelet |
| Water Resistance Depth | 100 Metres |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | MK5784-AMZUK |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Gold |
| Dial Color | Gold |
| Theme | Luxury, Fashion |
| Pattern | One size |
| Face Style | Classic |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Michael Kors |
| Model Name | Parker |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Watch Box |
| Model Number | MK5784 |
| Series Number | 5784 |
| Item Weight | 250 Grams |
| Global Trade Identification Number | 04051432935572 |
| Manufacturer Warranty Description | 2 Years |
| UPC | 602456024977 796483004276 |
| Manufacturer Part Number | MK5784 |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 90,702 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 316 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (4,111) 4.6 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral |
| Case Diameter | 39 Millimetres |
| Band Width | 18 Millimetres |
| Case Thickness | 12 Millimetres |
| Band Length | 190 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Manufacturer |