See offer
4,7 out of 5
★★★★★
★★★★★
4444 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Orient Men's '2nd Gen - Bambino Ver - 2' Japanese Automatic Stainless Steel and Leather Dress Watch White Dial (Rose Gold Hands)
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- ORIENT BAMBINO V2: Our 2nd Gen Bambino mens automatic watch sports comes with an elegant domed mineral crystal & dial. The 40.5mm Bambino wrist watch for men features modest Roman Numeral markers, thin hands for that classic wristwatch feeling.
- AUTOMATIC MENS WATCH: These leather band watches for men have been designed with the F6722 movement, and allows you to switch from automatic to hand-winding or hacking movements. Our classic dress watches for men are water resistant to 30m(100ft).
- QUALITY MATERIALS: Our Orient bambino gen 2 watch is crafted with the finest superior-quality stainless steel watch casing, and will go great with any outfit no matter what the activity, making them the ultimate fashionable accessories for men.
- GIFTS FOR MEN: If you are looking for gifts for dad, gifts for husband, dad gifts, mens gifts, anniversary gifts for him, men jewelry, best gifts for men, men accessories, mens gifts for anniversary, gift for dad or cool gifts for men look no further.
- ORIENT WATCHES USA: Since 1950, Orient Watch has been dropping unique, superior-quality timepieces. Today, Orient continues to hone its craft by developing unparalleled mechanical movement. All our watches come with a 1 Year Orient Watch USA Warranty
Similar products
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Orient Men's '2nd Gen - Bambino Ver - 2' Japanese Automatic Stainless Steel and Leather Dress Watch Creme Dial
★★★★★
★★★★★
4,7/5
—
4444 reviews
See offer
| Batteries | 1 Unknown batteries required. |
|---|---|
| Is discontinued by manufacturer | No |
| Product Dimensions | 12 x 12 x 12 cm; 226.8 g |
| Date First Available | 4 Nov. 2016 |
| Manufacturer | Orient |
| ASIN | B01MXPT281 |
| Item model number | FAC00008W0 |
| Department | mens |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material | Stainless-steel |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Domed Mineral Crystal, Roman Numerals, Onion Crown, Hand-Winding |
| Power Source | Automatic |
| Strap Type | Leather |
| Water Resistance Depth | 100 Feet |
| Sport Type | Running |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Fashion |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Brown |
| Dial Color | white |
| Theme | Sports |
| Pattern | Solid |
| Face Style | Crosshair |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Orient |
| Model Name | FAC00008W0 |
| Included Components | ["Hand-wound crown", "Crocodile textured leather band"] |
| Model Number | FAC00008W0 |
| Series Number | 8 |
| Item Weight | 227 g |
| Global Trade Identification Number | 00810459024447 |
| UPC | 810459024447 751499579286 |
| Manufacturer Part Number | FAC00008W0 |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 80,289 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 429 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (4,444) 4.7 out of 5 stars |
| Band Material Type | Leather |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral Glass |
| Case Diameter | 40 Millimetres |
| Band Width | 21 Millimetres |
| Case Thickness | 12 Millimetres |
| Band Length | 9 Inches |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Limited |