See offer
4,4 out of 5
★★★★★
★★★★★
59 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Vivienne Westwood Mother Orb Ladies Quartz Watch with Brown MOP Dial & Rose Gold Stainless Steel Bracelet VV006PBRRS
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Vivienne westwood
Vivienne Westwood is one of the last independent global fashion companies in the world. At times thought-provoking, this brand is about more than producing clothes and accessories.
Westwood continues to capture the imagination and raise awareness of environmental and human rights issues.
Environmental and ethical commitments
Vivienne Westwood supports various environmental and ethical causes, including:
- Cool Earth
- the Prince’s Rainforest Trust
- the United Nations Environmental Programme
- Amnesty International
- many other charitable organisations
Climate revolution campaign
Through her personal Climate Revolution campaign, launched in January 2013, Vivienne Westwood continues to ask the public to petition, act and protest for a more sustainable future.
- Vivienne Westwood is recognised as one of the most influential fashion designers in the world today and is largely responsible for bringing modern punk and new wave fashions into the mainstream
- Rose gold stainless steel case & rose gold stainless steel bracelet
- Swiss Ronda movement and 5-ATM water resistancy
- 32-mm case diameter
- 2-year warranty
Similar products
OLEVS
Women's Automatic Diamond Tourbillon Waterproof Watch (White Leather)
- + Automatic movement for no-battery operation
- + Tourbillon adds a high-end, luxury feature
- + Diamond accents for a premium look
- + Waterproof for everyday wear
- + Stainless steel case for durability
★★★★★
★★★★★
5/5
—
26 reviews
See offer
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
|---|---|
| Product Dimensions | 9 x 11 x 11 cm; 165 g |
| Date First Available | 21 Feb. 2019 |
| Manufacturer | Vivienne Westwood |
| ASIN | B07PCHL3M9 |
| Item model number | VV006PBRRS |
| Country of origin | China |
| Department | Women |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | analogue |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Swiss Ronda Movement, Water Resistant 5 ATM |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | metal bracelet |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Style Name | The style of the watch can be inferred as 'dress' based on attribute metadata and product details. is a 'Dress Watch' per 'item_type_name' attribute, it has 'Rose gold stainless steel case & rose bracelet' which are typical materials design for dress watches. Additionally, face features 'Brown MOP Dial' adds to its elegant formal appearance, further supporting classification. |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Rose Gold |
| Dial Color | Brown |
| Theme | punk-inspired fashion |
| Face Style | Simple |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Vivienne Westwood |
| Model Name | VV006PBRRS |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Warranty Paperwork |
| Model Number | VV006PBRRS |
| Item Weight | 165 Grams |
| Manufacturer Part Number | VV006PBRRS |
| Unit Count | 1 count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Dress Watch |
| Best Sellers Rank | 332,827 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 1,320 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (59) 4.4 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 32 Millimetres |
| Band Width | 16 Millimetres |
| Case Thickness | 8.5 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Limited |