See offer
4,5 out of 5
★★★★★
★★★★★
90 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Vivienne Westwood The Wallace Ladies Quartz Watch with Stainless Steel Bracelet Orange
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Swiss Ronda movement
- gold stainless steel bracelet with gold stainless steel case
- 38mm case diameter
- 50 metre/5 ATM water resistancy
- 2 year manufacturer warranty
Similar products
See offer
| Batteries | 1 Product Specific batteries required. |
|---|---|
| Product Dimensions | 9 x 11 x 11 cm; 165 g |
| Date First Available | 4 July 2023 |
| Manufacturer | Vivienne Westwood |
| ASIN | B0945JC4ZF |
| Item model number | VV208RDGD |
| Country of origin | China |
| Department | Women |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | analogue |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Chronograph |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Bracelet |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Sport Type | Swimming |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | luxury |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Gold |
| Dial Color | orange |
| Theme | Fashion |
| Face Style | Skeleton |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Vivienne Westwood |
| Model Name | VV208 |
| Country Of Origin | China |
| Model Number | VV208RDGD |
| Item Weight | 165 Grams |
| Manufacturer Part Number | VV208RDGD |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 180,964 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 682 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (90) 4.5 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral |
| Case Diameter | 38 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 10 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Manufacturer |