EUTOUR
See offer
4 out of 5
★★★★★
★★★★★
193 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Women Watch Wrist Watch, Magnetic Watches Fancy Minimalist Unisex Watches Swiss Quartz Watch with Silicone/Leather/Stainless Steel Strap 36mm Style B- Black
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Instead of the traditional hands, the time with the help of internal magnetism is indicated by two ball bearings.
- Now available in a smaller profile, the watches are brushed with a black tone that matches the use of the watch and bracelet. This timepiece is made of alloy and copper with a durable stainless steel mesh bracelet and looks simply elegant.
- This watch comes with a link remover that allows the strap to be adjusted to different wrist sizes. Watch strap for wrists with a circumference of 159 215 mm (6 8 inches), 12 mm strap width.
- Water and shock resistance: The magnetic watch easily withstands short contact with water, e.g. if they are washed in the rain or the ends of the hair. It is not suitable for immersion in water or for high-intensity sports.
- Complete Gift Experience: Elevate gifting with EUTOUR, featuring an illustrated multilingual manual, microfiber cleaning cloth, strap adjustment tool, and gift-ready box
Similar products
| Batteries | 1 C batteries required. (included) |
|---|---|
| Package Dimensions | 14.7 x 7.5 x 5.2 cm; 64 g |
| Date First Available | 3 Jun. 2021 |
| Manufacturer | EUTOUR |
| ASIN | B088D5TWZR |
| Item model number | E028A |
| Country of origin | China |
| Department | Women |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Swiss Quartz |
| Special Features | Magnetic beads represent pointers |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Stainless Steel Mesh Strap |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Hook Buckle |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Magnetic |
| Style Name | Minimalist |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Black |
| Dial Color | Black |
| Theme | Fantasy |
| Pattern | Solid |
| Face Style | Minimalist black |
| Character | fashion |
| Brand Name | EUTOUR |
| Model Name | E028A |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Link Remover Tool, Warranty Information |
| Model Number | E028A |
| Item Weight | 64 Grams |
| UPC | 619988605956 619988605925 |
| Manufacturer Part Number | E028 |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Dress Watch |
| Best Sellers Rank | 358,497 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 1,427 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (193) 4.0 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | copper alloy |
| Crystal | copper alloy |
| Case Diameter | 36 Millimetres |
| Band Width | 12 Millimetres |
| Case Thickness | 11 Millimetres |
| Band Length | 198 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Limited |