OLEVS
See offer
4,2 out of 5
★★★★★
★★★★★
726 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Automatic Men Watch Black Face Tourbillon Self Winding Mechanics Luxury Business Stainless Steel Strap Luminous Waterproof Wrist Watch Two-tone Strap and Green Dial
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Product description
Olevs men's watch
- mechanical automatic movement
- classic diamond mirror
- stainless steel
- casual waterproof design
- day/date calendar
- belt adjuster and application instructions are included
- Automatic Slef-Wind Watch:The precision movement is equipped with fully automatic winding, stable ball bearings, 21,600 times per hour, built-in 21 synthetic diamonds, 45 hours of energy storage, and more than 10 years of use.
- Classic 6 Hand Dial Design:OLEVS meticulously designed 4 calendar functions of year/month/week/day to meet all customer needs, a multi-function watch with multiple times.The classic bottom moon phase window is a classic watch for gentleman men.
- Luxury 316L Stainless Steel Strap:Solid stainless steel watch bracelet, hidden butterfly pushed button, ventilate, prevent perspiration, quality assurance.Two adjustment tools are provided to easily adjust the strap length.
- 30ATM Waterproof:Three-degree nano-level sealed waterproof, ultra-high waterproof performance, innovative and enhanced anti-fog, 30 meters strong pressure waterproof,suitable for everyday life waterproofing, such as washing hands, doing housework, and briefly soaking in water.
- OLEVS Wrist Watches:We offer 30 days free return and exchange service, if you encounter problems during the use of your watch, please feel free to contact us. We will provide professional service for you!
Similar products
| Is discontinued by manufacturer | No |
|---|---|
| Package Dimensions | 11.5 x 11 x 7.5 cm; 270 g |
| Date First Available | 31 Mar. 2026 |
| Manufacturer | OLEVS |
| ASIN | B0GVHJHF4X |
| Item model number | N-S-G6633G-JLV |
| Country of origin | China |
| Department | Men |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Swiss Automatic |
| Special Features | Date, Glow In The Dark, Stainless steel, Waterproof |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Clasp Type | Push Button Hidden Clasp |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Style Name | bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Gold |
| Dial Color | gold |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Name | N-S-G6633G-JLV |
| Country Of Origin | China |
| Model Number | N-S-G6633G-JLV |
| Manufacturer Part Number | N-S-G6633G-JLV |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 234,476 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 1,573 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (726) 4.2 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Hardlex |
| Case Diameter | 42 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 10 Millimetres |
| Band Length | 22 Centimetres |