| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Automatic Self-Winding Skeleton Watch for Men - Tourbillon, No Battery, Luxury Stainless Steel With Date, Mechanical, Waterproof, Fashion Gw-g6617-all Gold
Olevs watch
olevs is mainly engaged in simulating quartz watches and mechanical watches, with movements from japan and high-quality engraving. olevs is committed to designing fashionable watches that are suitable both for holidays and for office workers.
these watches are designed to be worn in simple, everyday situations as well as more formal settings.
Bracelet materials
- colorful canvas strap
- leather strap
- stainless steel
- steel mesh
these options offer different styles to match buyers’ preferences.
Value and gifting
olevs watches offer high quality, strong performance, and an affordable price. they make a great gift for your best friend and can also serve as a business gift.
Our service
we always prioritize our customers and aim to provide good service. if you have any questions while shopping, please contact us via email first. we will strive to solve your problem from the beginning and are dedicated to bringing you a pleasant experience.
- ⌚【New And Fashionable Design】 Skeleton Tourbillon Men's Wrist Watch Adopts a Fully Automatic Mechanical Movement with High Hardness Coated Glass Mirror And With Moon Phase, Week, Calendar, Calendar, Roman Scale Bezel and Luminous Hands Display,Multifunctional Dial Design
- ⌚【No Battery Required】This watch relies on the swing of your arm to generate energy, making it an eco-friendly choice. We recommend wearing it for more than 8 hours a day to ensure it works normally. If you find that the time is wrong, simply turn the crown clockwise for 30-40 times (crown without pulling it out).
- ⌚【Detailed Design】Our Big Face Self Winding Watch has a mirror diameter of 1.61 inches (41mm), a round metal case thickness of 0.49 inches (12.5mm), and a stainless steel bracelet length of 8.66 inches (220mm) and width of 0.78 inches (20mm). It weighs 5.39oz (153g) and is water-resistant up to 30m, suitable for swimming but not scuba diving.
- ⌚【Luminous Function】This watch also includes a luminous function, making it easy to read at night. To activate the function, simply use strong light for 30-40 seconds (such as the flashlight on your phone) when using it for the first time
- ⌚【Excellent Customer Service】We stand behind our OLEVS Mechanical Watches with a warranty. If you encounter any problems, please contact us. Our dedicated team is here to serve you and solve any issues you may have.
Similar products
| Package Dimensions | 15 x 6.5 x 2.5 cm; 240 g |
|---|---|
| Date First Available | 24 Aug. 2023 |
| Manufacturer | OLEVS |
| ASIN | B0C1JXZHZR |
| Item model number | GW-G6617 |
| Country of origin | China |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Tourbillon, Skeleton, Automatic Movement |
| Power Source | Kinetic Energy |
| Strap Type | Stainless Steel |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Sport Type | Running, Swimming |
| Clasp Type | Foldover Clasp |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Silver |
| Dial Color | Gold |
| Theme | Sports |
| Pattern | Skeleton Mechanical |
| Face Style | Skeleton |
| Character | Fashion |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Name | GW-G6617 |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | cwatch |
| Model Number | GW-G6617 |
| Manufacturer Part Number | GW-G6617-1 |
| Best Sellers Rank | 338,662 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 2,247 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (65) 4.0 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 41 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 12.5 Millimetres |
| Band Length | 22 Centimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Lifetime |