OLEVS
See offer
4,2 out of 5
★★★★★
★★★★★
119 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Automatic Watches for Men Self Winding Classic Designer Tourbillon Stainless Steel Waterproof Luminous Male Wrist Watches Silver Band and Green Dial Watches
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Olevs automatic watches for men
- Self-winding movement
- Classic designer style
- Tourbillon design
- Stainless steel case and band
- Waterproof construction
- Luminous display
- Men's wrist watch
- ⌚[Turnable case]:Turn the case to align the minute hand position to realize the function of timing minutes. Men's automatic mechanical watch, which automatically winds the watch when worn, providing sufficient power.
- ⌚[Classic dial design]:43mm large dial, classic appearance design, integration of year, month, week and calendar windows. The skeleton tourbillon design embodies the look of a high-end watch.
- ⌚[Automatic mechanical watch for men]:Automatic mechanical movement without the use of batteries. The watch can be wound manually and automatically, providing a steady stream of energy and a long service life.
- ⌚[Waterproof watch/Luminous function]:3ATM level waterproof, supports 30 meters depth. Can withstand rain, hand washing, and living splashes. The hands and dial scales are coated with high-definition luminous powder, making it easier to check the time in the dark.
- ⌚[Shopping without worries]:OLEVS eliminates defective products with extremely strict production and quality inspection processes! In addition, it provides a 30-day return cycle and a 2-year long warranty.
Similar products
| Is discontinued by manufacturer | No |
|---|---|
| Package Dimensions | 11.5 x 11 x 7.5 cm; 160 g |
| Date First Available | 4 Jan. 2022 |
| Manufacturer | OLEVS |
| ASIN | B09PMV3NNJ |
| Item model number | O-S-G6605 |
| Country of origin | China |
| Department | mens |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analogue |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Glow In The Dark, Self Winding watch for men, automatic watch, calendar watch, waterproof watch |
| Power Source | Mechanical (self-winding) |
| Strap Type | Metallic bracelet |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Metallic |
| Dial Color | Green |
| Pattern | Solid |
| Face Style | Skeleton |
| Character | fashion |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Name | O-S-G6605 |
| Country Of Origin | China |
| Model Number | O-S-G6605 |
| Manufacturer Part Number | O-S-G6605 |
| Unit Count | 1 count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Automatic Watch |
| Best Sellers Rank | 188,813 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 1,206 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (119) 4.2 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Hardlex |
| Case Diameter | 42.8 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 14 Millimetres |
| Band Length | 7.87 Inches |
| Warranty Type | Manufacturer |