OLEVS
See offer
4,1 out of 5
★★★★★
★★★★★
67 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Automatic Watches for Men Self Winding Mechanical Skeleton Luxury Dress Stainless Steel Diamond Men Wrist Watches 6701:silver Strap&blue Dial
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Olevs automatic watches for men self winding mechanical skeleton luxury dress stainless steel diamond men wrist watches
- ⌚Mens Tourbillon Watches:The OLEVS Tourbillon watches stand out with their unique tourbillon skeleton dial. You can directly admire the complex movement of the gears inside the watch. 42 mm large face design with sparkling diamonds and Roman numerals combines classic fashion. The year, month, date and day multi-calendar displays make it easy to keep track of the time.
- ⌚Self-winding Wrist Watch: This unique watch combines automatic and manual winding functions without battery. Equipped with imported movement, it ensures a more stable and accurate timekeeping experience. It can run reliably for more than ten years, highlighting its exceptional longevity and performance.
- ⌚Luxury Stainless Steel Strap: Made of high quality stainless steel material, classic hidden butterfly snap buckle. Threaded crown, easy to wind up, practical and beautiful. Breathable and sweatproof, quality assurance. Provide strap adjustment tool, easy to adjust the length of the strap.
- ⌚30ATM Waterproof: Ultra-high waterproof performance, 30M strong pressure waterproof. Suitable for daily life waterproof, such as washing hands, doing housework, short soak in water, etc. Luminous function can read the watch information in dark environment. Year, month, weekday, date multi-calendar display makes it easy for you to keep track of time.
- ⌚OLEVS Brand Warranty: We offer 30 days free return for our automatic watches. If you have any questions, you can contact us through Amazon. We will provide professional service for you!
Similar products
RollsTimi
Pagani Design YS025 Automatic Skeleton Watch
- + Automatic movement (E3251) — self-winding mechanical power
- + Skeleton/tourbillon-style dial — eye-catching open-work design
- + Sapphire crystal — scratch-resistant glass
- + 100M water resistance — suitable for swimming and daily use
- + Stainless steel construction — durable and corrosion-resistant
★★★★★
★★★★★
5/5
—
5 reviews
See offer
| Package Dimensions | 11.5 x 11 x 7.5 cm; 450 g |
|---|---|
| Date First Available | 30 Oct. 2024 |
| Manufacturer | OLEVS |
| ASIN | B0DLGXXM4Z |
| Item model number | SLK-S-G6701GB-BL |
| Department | Men |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Chronograph |
| Power Source | Self Winding |
| Strap Type | metal bracelet |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Clasp Type | Double Locking Foldover Clasp |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Diamond |
| Closure Type | Snap |
| Style Name | bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Silver |
| Dial Color | blue |
| Theme | Dressy/Formal |
| Face Style | Skeleton |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Name | SLK-S-G6701GB-BL |
| Included Components | Warranty Card |
| Model Number | SLK-S-G6701GB-BL |
| Item Weight | 450 Grams |
| Manufacturer Part Number | SLK-S-G6701GB-BL |
| Unit Count | 1 count |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 173,903 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 1,109 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (67) 4.1 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Hardlex |
| Case Diameter | 42 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 13.5 Millimetres |
| Band Length | 21 Centimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Limited |