OLEVS
See offer
4,5 out of 5
★★★★★
★★★★★
54 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Men Skeleton Watch Automatic Mechanical Self Winding Sapphire Crystal Luxury Dress Tungsten Steel Waterproof Two Tone Strap White Strap Blue Face
- + Skeleton design showcases the movement for a stylish, technical look
- + Automatic self-winding mechanical movement — no battery needed
- + Sapphire crystal offers high scratch resistance
- + Tungsten steel construction for a durable, premium feel
- + Dress/luxury styling suitable for formal occasions
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- [Classic Luxury Design] This luxury tourbillon watch has all the traditional hallmarks of a high-end watch including an multifunction date, precise skeleton mechanical movement, diamond scale and impeccable finish. This versatile design can be worn as a dress watch and everyday watch.
- [Imported Automatic Movement ] Hundreds of movement parts combine mechanical complexity and precision, support manual and self winding, no battery, composed of 21 rubies, which can reduce gear friction, provide accurate timekeeping and more energy storage for automatic mechanical watches.
- [Water-Resistant & Multi-Functional ] With 50 meters of waterproof, splash and rain proofing, your new watch is ready for all weather situations. Confidently wash your hands without fear of damage. The bright luminous display dial will shine in the dark.Day-Date-Month-Year complete time display brings convenience to your life.
- [Quality Built Materials] A tungsten stainless steel case and scratch-resistant synthetic sapphire mirror will keep your watch safe. The butterfly dual-buckle opening attaches securely and the metal watch band can be adjusted for a custom fit, comes with adjustment tool and instructions.
- [Professional After Sales Service Team]:Thanks to exquisite workmanship and strict quality control. The watches provide a two-year warranty service. You can contact our after-sales service team through Amazon, and we will help you solve any problems.
Similar products
Fossil Townsman 44mm Automatic Men's Watch - Dark Brown
- + Automatic movement provides mechanical operation without a battery
- + 44 mm case offers a bold, masculine presence
- + Stainless steel or leather strap option gives versatility in style
- + Three-hand movement for a clean, classic time display
- + Dark brown finish for a dressy, timeless look
★★★★★
★★★★★
4,3/5
—
651 reviews
See offer
| Package Dimensions | 14.6 x 12.9 x 8.1 cm; 579 g |
|---|---|
| Date First Available | 18 Nov. 2021 |
| Manufacturer | OLEVS |
| ASIN | B09M71511N |
| Item model number | T-N-G3186-JL |
| Country of origin | China |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | analogue |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | 5ATM Waterproof, Automatic slef-Wind, Calendar Watch, Glow In The Dark, Tourbillon movement |
| Power Source | Automatic |
| Strap Type | Two Tone Strap |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Sport Type | Business, Leisure, fashion |
| Clasp Type | Push Button Foldover Clasp With Safety |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Clasp |
| Style Name | luxury |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | White |
| Dial Color | Blue |
| Theme | Fashion |
| Face Style | Gilt |
| Character | fashion |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Name | T-N-G3186-JL |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Watch Box |
| Model Number | T-N-G3186-JL |
| Item Weight | 0.58 Kilograms |
| Manufacturer Part Number | T-N-G3186-JL |
| Unit Count | 1 count |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 191,003 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 1,221 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (54) 4.5 out of 5 stars |
| Band Material Type | Tungsten Steel |
| Case Material Type | Tungsten Steel |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 1.57 Inches |
| Band Width | 0.79 Inches |
| Case Thickness | 0.47 Inches |
| Band Length | 7.87 Inches |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Manufacturer |