OLEVS
See offer
4,4 out of 5
★★★★★
★★★★★
368 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Men Watch Chronograph Stainless Steel Quartz Business Dress Luminous Waterproof Multi-Function Men Wrist Watch White Strap Green Face
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
a men's watch that combines fashion and luxury with exquisite design, which defines unique taste and enhances your efficient lifestyle.
- [Classic Luxury Design] This luxury tourbillon watch has all the traditional hallmarks of a high-end watch including an multifunction date, precise skeleton mechanical movement, diamond scale and impeccable finish. This versatile design can be worn as a dress watch and everyday watch.
- [Imported Automatic Movement ] Hundreds of movement parts combine mechanical complexity and precision, support manual and self winding, no battery, composed of 21 rubies, which can reduce gear friction, provide accurate timekeeping and more energy storage for automatic mechanical watches.
- [Water-Resistant & Multi-Functional ] With 50 meters of waterproof, splash and rain proofing, your new watch is ready for all weather situations. Confidently wash your hands without fear of damage. The bright luminous display dial will shine in the dark.Day-Date-Month-Year complete time display brings convenience to your life.
- [Quality Built Materials] A tungsten stainless steel case and scratch-resistant synthetic sapphire mirror will keep your watch safe. The butterfly dual-buckle opening attaches securely and the metal watch band can be adjusted for a custom fit, comes with adjustment tool and instructions.
- [Trusted Warranty] We offer a 30-day no-questions-asked return policy and a one-year warranty on all of our men’s watches. We stand by the fit and quality of our timepieces. Our customer service will get back to you as soon as possible with any questions. Please contact us via Amazon with any concerns or questions you have.
Similar products
| Is discontinued by manufacturer | No |
|---|---|
| Package Dimensions | 14.5 x 12.5 x 7.5 cm; 50 g |
| Date First Available | 12 Sept. 2025 |
| Manufacturer | OLEVS |
| ASIN | B0FQP8XXWP |
| Item model number | T-N-G3186-JLV |
| Country of origin | China |
| Department | Men |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Chronograph, Date, Glow In The Dark, Moon Phase, Waterproof |
| Power Source | Automatic |
| Strap Type | metal bracelet |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Clasp Type | white |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | White |
| Dial Color | green |
| Face Style | Skeleton |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Name | T-N-G3186-JLV |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Warranty Information, Adjustment Tool, Instructions |
| Model Number | T-N-G3186-JLV |
| Manufacturer Part Number | T-N-G3186-JLV |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 17,304 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 67 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (368) 4.4 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Hardlex |
| Case Diameter | 40 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 12 Millimetres |
| Band Length | 20 Centimetres |