OLEVS
See offer
4,1 out of 5
★★★★★
★★★★★
52 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Self Winding Watches for Men Automatic Mechanical Tourbillon Stainless Steel Waterproof Luminous Luxury Dress Wrist Watches G6607:gold Silver Strap&green Dial
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
The mirror of this Olevs men's watch is made of crystal and is scratch-resistant. The strap is made of stainless steel, which is sturdy and durable.
The watch is waterproof to a depth of 30 meters (3 bar/3 atm) and can be worn in daily life such as washing hands and swimming, but it is not suitable for diving and hot water environments. In addition, it also has a luminous function, allowing you to identify the time in the dark.
Features
- crystal mirror, scratch-resistant
- stainless steel strap, sturdy and durable
- waterproof to 30 meters (3 bar/3 atm)
- luminous function for reading time in the dark
Gift package
- beautiful gift box
- adjustable wristband tool
- instruction manual
Suitable occasions
it can be given as a surprise gift to your husband, boyfriend, father, friend or yourself on occasions such as father's day, thanksgiving, christmas and birthdays.
- ⌚OLEVS Men's Watches: classic tourbillon design, self winding and dual calendar windows, analog Roman numeral display and HD luminous, luxurious appearance and professional craftsmanship, more exquisite men's dress watches.
- ⌚Automatic Mechanical: original movement, support automatic and self winding, the tourbillon skeleton can offset the error caused by gravity to the parts in the escapement system of the watch, making the timekeeping more accurate and the error smaller than ordinary automatic watches.
- ⌚316L Stainless Steel: solid steel band has been polished many times to make it more durable and scratch-resistant. The concealed bi-fold butterfly buckle is convenient and comfortable to wear, and fits the wrist better without pinching hand hair. The wristband can be increased or decreased by the gift adjuster according to the size of the wrist.
- ⌚Waterproof Watches: HD luminous effect is excellent, even in the dark, it can display completely and clearly. Sealed high-hardness coated mirror, wear-resistant and scratch-resistant, can swim, bathe in cold water but can not dive.
- ⌚Shop with Confidence: we provide 30-day no-reason return refund for men's wrist watches. If you have problems during the use of the wristwatch, you can contact us through Amazon, and the professional after-sales team will provide you with services.
Similar products
| Package Dimensions | 11.5 x 11 x 7.5 cm; 450 g |
|---|---|
| Date First Available | 15 July 2025 |
| Manufacturer | OLEVS |
| ASIN | B0FHKQTHVN |
| Item model number | SLK-L-G6607GJ-JLv |
| Country of origin | China |
| Department | Men |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Power Source | Automatic |
| Strap Type | metal bracelet |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Clasp Type | Double Locking Foldover Clasp |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Style Name | bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Multicolour |
| Dial Color | green |
| Pattern | Solid |
| Face Style | Classic Luxury |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Name | SLK-L-G6607GJ-JLv |
| Country Of Origin | China |
| Model Number | SLK-L-G6607GJ-JLv |
| Item Weight | 450 Grams |
| Manufacturer Part Number | SLK-L-G6607GJ-JLv |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 115,327 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 686 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (52) 4.1 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Hardlex |
| Case Diameter | 41 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 12.5 Millimetres |
| Band Length | 22 Centimetres |