| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Watches for Women Dress Roman Numerals Diamonds Stainless Steel Waterproof Silver Designer Metal Date Expanding Bracelet Ladies Wrist Watch L6615: Rose Gold & White Face
Product description
YPF-OLEVS mainly engages in analog quartz watches, whose movement comes from Japan with top quality and high performance. The YPF-OLEVS team devotes itself to designing fashionable watches. They hope that this model watch is not only for office workers but also for holiday use, so they created a simple but practical dial.
The dial colors include silver, blue, black, white, and rose gold, with romantic, roman, or arabic numerals that are easy to read. The band materials include colorful nylon stripes, genuine leather, bracelet, stainless steel, ceramic, and mesh milanese steel, offering different styles to satisfy different buyers.
These watches are cost-effective, combining top quality and high performance with affordable prices. They make a great gift for your family or best friends, as well as business gifts.
Main features
- Brand: OLEVS
- Style: fashion, business, casual, simple, classic
- Movement type: Japanese quartz
- Case material: alloy
- Waterproof: 3 ATM / 30 m / 100 ft
- Buckle type: pin buckle
- Watch glass: hardlex crystal glass
Specification
- Dial diameter: 1.3" / 33 mm
- Dial thickness: 0.25" / 6.5 mm
- Weight: 25 g
- Band color: navy blue / red / white
- Band width: 0.63" / 16 mm
- Band length: 9.06" / 230 mm
Package included
- 1 x OLEVS quartz watch
- 1 x OLEVS English instructions
- 1 x OLEVS brand elegant PU leather watch box
- 1 x DIY spring bar tool (for adjusting band)
Customer service, feedback, and review
Customer satisfaction is our priority. If you have any questions, please contact us first. We will try our best to solve it for you as soon as possible. We focus on bringing a delightful experience to you.
If you can share your experience with others on Amazon, it will be helpful for others to know more about the products and services. Thank you.
Manufacturer contact information
VALUECART PRIVATE LIMITED
- 【Ceramic and Stainless Steel Watches】: The watch bands are made of high-quality ceramic and stainless steel. They not only have excellent wear resistance and corrosion resistance, but also can maintain their luster for a long time. The watches have undergone multiple polishing processes and strict quality inspections to meet your comfort-wearing requirements.
- 【Dazzling Butterfly Decoration】: This women’s watch reflects the beauty and harmony with the nature, the exquisite diamond-set petal dial edge, the beautiful butterfly shape decoration inside the dial, achieve a subtle fusion of the beauty of petal and the dexterity of butterfly in the watch, adding a unique charm to your wrist.
- 【Practical Dress Women’s Watch】The quality automatic movement of the watch keeps a longer service life. The rose gold main color, diamond-set scale, crown design, and the hollowed-out transparent movement further enhance the sophistication of the watch.
- 【Waterproof Luminous Ladies Watch】30m waterproof function can easily cope with hands or cars washing, rain and fog exposure, without fear of daily water splashing. The luminous coating on the watch hands facilitate reading in the dark. Be careful to avoid touching hot water.
- 【Perfect Gift Watch for Women】 Whether it is your daily commute, business activities, different parties, or leisure time, this watch can be a highlight on your wrist. It's an ideal choice to give as a gift to friends or family members, or to wear on your own.
Similar products
| Package Dimensions | 11.5 x 11 x 7.5 cm; 100 g |
|---|---|
| Date First Available | 6 Feb. 2026 |
| Manufacturer | OLEVS |
| ASIN | B0GLYMY96Q |
| Item model number | K-S-L6615GD-MB |
| Department | Women |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | analogue |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Dazzling Butterfly Decoration, Hollowed-Out Transparent Movement, Waterproof, Luminous Hands |
| Power Source | Automatic |
| Strap Type | Ceramic and steel bracelet |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Luxury |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | rose gold & white |
| Dial Color | rose gold & white |
| Theme | Butterfly |
| Face Style | Ornate |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Name | L6615 |
| Included Components | Warranty, Instruction Manual |
| Model Number | K-S-L6615GD-MB |
| Item Weight | 0.1 Kilograms |
| Manufacturer Part Number | K-S-L6615GD-MB |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 123,614 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 440 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (1,105) 4.1 out of 5 stars |
| Band Material Type | ceramic and steel |
| Case Material Type | Ceramic |
| Crystal | Glass |
| Case Diameter | 35 Millimetres |
| Band Width | 17 Millimetres |
| Case Thickness | 12 Millimetres |
| Band Length | 18 Centimetres |