| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Watches for Women Dress Roman Numerals Diamonds Stainless Steel Waterproof Silver Designer Metal Date Expanding Bracelet Ladies Wrist Watch White
Product description
Brand description: YPF-OLEVS mainly engages in analog quartz watches, whose movement comes from Japan with high quality and performance. YPF-OLEVS is devoted to designing fashionable watches: they hope that their watches are suitable not only for office workers but also for holiday use. They designed a simple but useful dial. The dial colors include silver, blue, black, white, and rose gold with romantic, roman, or arabic numerals, which are easy to use and read.
The band materials include colorful nylon stripes, genuine leather, bracelet, stainless steel, ceramic, and mesh milanese steel, offering different styles to satisfy different buyers.
Cost-effective: top quality, high performance, and affordable prices. A great gift for your family or best friends, as well as for business gifts.
Main features
- Brand: OLEVS
- Style: fashion, business, casual, simple, classic
- Movement type: Japanese quartz
- Case material: alloy
- Waterproof: 3ATM / 30 m / 100 ft
- Buckle type: pin buckle
- Watch glass: Hardlex crystal glass
Specification
- Dial diameter: 1.3 in / 33 mm
- Dial thickness: 0.25 in / 6.5 mm
- Weight: 25 g
- Band color: navy blue / red / white
- Band width: 0.63 in / 16 mm
- Band length: 9.06 in / 230 mm
Package included
- 1 x OLEVS quartz watch
- 1 x OLEVS English instructions
- 1 x OLEVS brand elegant PU leather watch box
- 1 x DIY spring bar tool to adjust band
Service, feedback, and review
Customer satisfaction is our priority. If you have any questions, please contact us first. We will try our best to solve it for you as soon as possible. We focus on bringing a delightful experience to you. If you can share your experiences with others on Amazon, it will be helpful for others to know more about our products and services.
Manufacturer contact information
VALUECART PRIVATE LIMITED
- ❤[Ladies watches]:High hardness coated glass mirror surface, bright and shiny, not afraid of scratches. Diamonds embellish the dial, showing luxury. Heart-shaped pattern design, specially designed for ladies. Original mechanical movement, no battery required, and a service life of up to 10 years.
- ❤[Stainless steel ceramic strap]:This ladies' automatic watch is unique for lady fashion market, the combination of ceramic and rose gold strap makes its watchband soft and smooth, the ceramic looks like many pearls inserted inthe watchhband, it makes this watch looks like a artwork.
- ❤[Women wrist watch function]:Mechanical ladies watch with date, Luminous Hand,please use strong light to illuminate the watch for 30 seconds for the first use. The watch is waterproof to 30 meters, you don't have to worry about washing your hands, washing dishes, raining, washing your watch, taking a cold shower, etc.
- ❤[Instructions for use]:ladies watch is a balance wheel powered by the mainspring. After receiving the watch, please turn the crown clockwise 30-40 times. Let the watch keep enough power. If you do not wear it for a long time, you need to wind it manually when you use it again.
- 👍[Professional after-sales service]:Customer satisfaction is our top priority. If you have any problems with your watch, please contact us immediately. We provide a two-year warranty and a 30-day unreasonable return.
Similar products
- + Automatic movement for no-battery operation
- + Tourbillon adds a high-end, luxury feature
- + Diamond accents for a premium look
- + Waterproof for everyday wear
- + Stainless steel case for durability
| Package Dimensions | 11.6 x 11.2 x 7.3 cm; 378 g |
|---|---|
| Date First Available | 23 Mar. 2022 |
| Manufacturer | K-S-L6631GT-JB |
| ASIN | B09W8P8HT6 |
| Item model number | K-S-L6631GT-JB |
| Country of origin | China |
| Department | Women |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | analogue |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Glow In The Dark, Mechanical watches, ceramic strap, diamond watch, waterproof |
| Power Source | Mechanical |
| Strap Type | Bracelet |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Rhinestone |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | dress/luxury |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Gold |
| Dial Color | white |
| Theme | elegance |
| Pattern | Hearts |
| Face Style | Luxury with Diamond Accents |
| Character | fashion |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Name | K-S-L6631GT-JB |
| Country Of Origin | China |
| Model Number | K-S-L6631GT-JB |
| Manufacturer Part Number | K-S-L6631GT-JB |
| Unit Count | 1 count |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 123,614 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 440 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (1,105) 4.1 out of 5 stars |
| Band Material Type | Ceramic, Rose Gold, Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Glass |
| Case Diameter | 42 |
| Band Width | 10 |
| Case Thickness | 12 |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Limited Warranty |