OLEVS
See offer
4,6 out of 5
★★★★★
★★★★★
6 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Womens Automatic Watches Diamond Stainless Steel Self Winding Ladies Dress Wrist Watches Luminous Waterproof L9982: Two Tone Band & Blue Dial
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Women's Diamond Watches: Delicate and elegant watches with upgraded automatic movement, supporting automatic and manual winding, diamond mirror design, diamond embellishment, classic date display, luxurious and connotative.
- Comfortable to Wear: Stainless steel strap is polished and polished in layers, comfortable to wear. The strap is 18cm long and 14mm wide. Equipped with a strap adjuster, it is convenient for you to adjust to the appropriate length.
- Waterproof & Luminous: The watch is 3ATM waterproof to meet the daily life splash-proof. The hands with HD luminescent coating, easy to read at night.
- Exquisite Gift: Packaged in an exquisite box, the casual and elegant watch is suitable for wearing on various occasions, and is a perfect gift for Anniversary, Christmas, Mother's Day, Valentine's Day, etc.
- After-sales service: We provide a 30-day free return and a 36-month assurance for all automatic watches. If you have problems when wearing the wristwatch, please feel free to let us know, we will provide you with a professional service.
Similar products
| Is discontinued by manufacturer | No |
|---|---|
| Package Dimensions | 11.51 x 11.1 x 7.8 cm; 10 g |
| Date First Available | 20 Jun. 2025 |
| Manufacturer | OLEVS |
| ASIN | B0FDWB1BLV |
| Item model number | TYG-OS-L9982GJ-JL |
| Department | womens |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Glow In The Dark |
| Power Source | self winding |
| Strap Type | Bracelet |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Sport Type | Hiking, Walking |
| Clasp Type | Push Button Hidden Clasp |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Closure Type | Push-Button |
| Style Name | Dress |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | two tone |
| Dial Color | Blue |
| Face Style | Classic |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Name | TYG-OS-L9982GJ-JL |
| Included Components | Storage Case, Warranty Information |
| Model Number | TYG-OS-L9982GJ-JL |
| Item Weight | 10 Grams |
| Manufacturer Part Number | TYG-OS-L9982GJ-JL |
| Unit Count | 1 count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Automatic Watch |
| Best Sellers Rank | 530,182 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 2,115 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (6) 4.6 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | mineral |
| Case Diameter | 28.5 Millimetres |
| Band Width | 14 Millimetres |
| Case Thickness | 11.5 Millimetres |
| Band Length | 7 Inches |