OLEVS
See offer
5 out of 5
★★★★★
★★★★★
26 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Women’s Watch Automatic Diamond Tourbillon Luxury Fashion Stainless Steel Waterproof Luminous Wrist Watches for Ladies Gift Rose Gold/Starry Sky Blue/Silver 6699: Rose Gold
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Olevs women’s automatic diamond tourbillon watch
- luxury fashion design
- stainless steel case and band
- waterproof construction
- luminous display
- ideal wrist watch gift for ladies
- available colors:
- rose gold
- starry sky blue
- silver
- Women's Automatic Watch: Original mechanical movement, accurate timekeeping. No need for battery, support automatic and manual winding, long service life, giving you the mechanical charm that can be seen in your hand, it is a good choice for watch lovers and collectors.
Similar products
| Is discontinued by manufacturer | No |
|---|---|
| Package Dimensions | 11 x 11 x 7 cm; 30 g |
| Date First Available | 20 April 2025 |
| Manufacturer | OLEVS |
| ASIN | B0F5NM2TYS |
| Item model number | TN-L6699-GM |
| Country of origin | China |
| Department | Women |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Ceramic stainless steel, Diamond, Glow In The Dark, Skeleton, Waterproof |
| Power Source | Automatic |
| Strap Type | metal bracelet |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Clasp Type | Push Button Hidden Clasp |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Closure Type | Push-Button |
| Style Name | bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Silver |
| Dial Color | red |
| Pattern | Skeleton, Diamonds |
| Face Style | Skeleton |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Name | TN-L6699-GM |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Bracelet, Necklace |
| Model Number | TN-L6699-GM |
| Item Weight | 30 Grams |
| Manufacturer Part Number | TN-L6699-GM |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 326,380 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 1,294 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 5.0 5.0 out of 5 stars (26) 5.0 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel and Ceramics |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Hardlex |
| Case Diameter | 40 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 12.5 Millimetres |
| Band Length | 24 Centimetres |