PC PARAS CROWN
See offer
4,4 out of 5
★★★★★
★★★★★
71 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Paras Crown Mens Watches Fashion Luxury Quartz 50M Waterproof Chronograph Wrist Watches for Men Round Silicone Strap Stainless Steel Case Orange
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- 💎【SAPPHIRE MIRROR】Possessing the same chemical composition as natural sapphire, which is the second hardest element known to man, our watch faces are exceptionally resistant to scratches and abrasions.They are second only to diamonds in terms of hardness and will retain their mirror-like finish for years.
- ⌚【SPECIAL GEOMETRIC DESIGN】16-angle shape and 8 decorative nails create a unique aesthetic,while the rhombus-inspired bezel offers a strong and elegant look that's perfect for men.
- 🎁【GIFTS for Men】Every watch comes with a beautiful box, perfect for Christmas,New Year,Birthday,Wedding,Graduation,Valentine's Day,an ideal gift for father, husband, boyfriend, or brother.
- 💦【MOVEMENT AND WATERPROOF】This men's luxury watch features the Japanese quartz movement.After undergoing strict testing, the watch has been rated as waterproof up to 5ATM, which effectively protects the watch from splashes, rain, hand washing, sweat, cold water, and daily wear.
- ❤️【SILICONE STRAP】The watch is accompanied by a soft, elastic silicone strap that is not just comfortable to wear, but also resistant to scratches and dirt,it offers an extraordinary experience.
Similar products
RollsTimi
Pagani Design YS025 Automatic Skeleton Watch
- + Automatic movement (E3251) — self-winding mechanical power
- + Skeleton/tourbillon-style dial — eye-catching open-work design
- + Sapphire crystal — scratch-resistant glass
- + 100M water resistance — suitable for swimming and daily use
- + Stainless steel construction — durable and corrosion-resistant
★★★★★
★★★★★
5/5
—
5 reviews
See offer
| Batteries | 1 A batteries required. (included) |
|---|---|
| Product Dimensions | 4.3 x 4.9 x 1.15 cm; 99.79 g |
| Date First Available | 12 Sept. 2024 |
| Manufacturer | PC PARAS CROWN |
| ASIN | B0D3JYZY51 |
| Item model number | PCC6005 |
| Country of origin | China |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Japanese Quartz |
| Special Features | WATERPROOF |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | silicone |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Sport Type | Golf, Swimming, Walking |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Sports,Fashion,Luxury,Casual |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Orange |
| Dial Color | Black |
| Theme | Sports |
| Pattern | Geometric |
| Face Style | Skeleton |
| Character | Sports,Fashion,Luxury,Casual |
| Brand Name | PC PARAS CROWN |
| Model Name | PC-6005 |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Band |
| Model Number | PCC6005 |
| Item Weight | 100 g |
| Manufacturer Part Number | PC-6005-Orange |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 181,493 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 1,157 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (71) 4.4 out of 5 stars |
| Band Material Type | Silicone |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral Glass |
| Case Diameter | 43 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 11.5 Millimetres |
| Band Length | 210 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Limited |