SOLLEN
See offer
5 out of 5
★★★★★
★★★★★
3 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Mens Automatic Watch, Self Winding Watches for Men, Mechanical Stainless Steel Waterproof Luminous Luxury Business Dress Men's Wrist Watches with Calendar, Minimalist Watch Gifts for Men
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- 【Minimalist Men's Mechanical Watch】This men's automatic watch features a minimalist design with a dial composed of concentric circles that gradually increase in size from the center outwards, presenting a simple yet luxurious appearance. Each Arabic numeral is accompanied by a planet connected by orbits. Whether for a formal occasion or a casual gathering, it adds an elegant touch to any outfit
- 【Practical Men's Watch】A calendar window at the 3 o'clock position on the dial greatly enhances the watch's practicality. It cleverly combines simplicity and practicality to meet your daily needs. To adjust the date and time: as shown in the picture, pull the crown out to position 2 and rotate it counter-clockwise to set the date; pull the crown out to position 3 and rotate it clockwise or counter-clockwise to adjust the time
- 【High-Definition Luminous Watches For Men】This mechanical watch features luminous hour and minute hands and 12 round luminous beads, ensuring clear time reading in dark environments. The hour and minute hands and the 12 round beads are made of a light-absorbing material that glows in the dark after absorbing sufficient light energy. Note: As this product itself does not emit light, you must shine a strong light on it to activate the luminous function
- 【Precision Automatic Movement】This men's luxury watch features an automatic mechanical movement to ensure accurate timekeeping day and night. This men's watch requires manual winding upon first use; please rotate the crown clockwise approximately 20 times to ensure full winding. For accurate timekeeping, it is recommended to wear the watch for 6-8 hours daily
- 【Waterproof Watch for Men】This dress watches for men is not only stylish but also extremely durable, with a water resistance rating of up to 98 feet (30 meters), so you don't have to worry about rain or splashes. You can wash your hands while wearing it, but it cannot be used for swimming, showering, diving, or snorkeling. This simple men's automatic watch is suitable for daily use and is perfect for both business and casual dates
Similar products
⭐ Très bien noté
Bulova
Men's Two Tone Rectangle Watch One Size Two Tone Black
★★★★★
★★★★★
4,6/5
—
501 reviews
See offer
| Package Dimensions | 16.5 x 6.6 x 3.1 cm; 200 g |
|---|---|
| Date First Available | 23 Jan. 2026 |
| Manufacturer | SOLLEN |
| ASIN | B0GJDF7ZQP |
| Item model number | SL312-YGLM-AE |
| Country of origin | China |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Automatic Self Wind, Easy Reader, Glow In The Dark, Scratch-Resistant |
| Strap Type | Bracelet |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Sport Type | Cycling, Running, Walking |
| Clasp Type | Deployment Clasp With Safety |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Style Name | Classic |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Silver |
| Dial Color | Blue |
| Theme | Sports |
| Pattern | Solid |
| Bezel Insert Color | Blue |
| Bezel Color | Silver |
| Brand Name | SOLLEN |
| Country Of Origin | China |
| Model Number | SL312-YGLM-AE |
| Item Weight | 0.2 Kilograms |
| Manufacturer Part Number | SL312-YGLM-AE |
| Best Sellers Rank | 273,689 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 1,860 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 5.0 5.0 out of 5 stars (3) 5.0 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral Glass |
| Case Diameter | 42 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 14 Millimetres |
| Band Length | 210 Millimetres |
| Warranty Type | Limited |