SURVAN WatchDesigner
See offer
4,9 out of 5
★★★★★
★★★★★
21 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Women's Bracelet Watch Women Luxury Dress Bracelets Wrist Watches Japanese Quartz Ladies Stainless Steel Watch, Water Resistance Brass Strap Watches for Women Ice Blue
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- 【Elegant Design】The electroplated plating alloy case and brass strap with diamonds band makes women's watch more durable to the abrasion and corrosion while the splendor doesn't fade. Compact and beautiful looks will become the focus everywhere you are. Interpretation of the half-gentle, half-uninhibited independent beauty. Women's watches for small wrists
- 【Suitable Size】A watch suitable for women with smaller hands. Case Diameter: 29.5mm. Band Width: 2.0mm, strap length can be adjusted. The bracelet circumference is approximately 4.94-6.8 inches, suitable for women with a maximum wrist circumference of approximately 5.9 inches. (Please allow slight measurement errors, for reference only.) Water-resistant Depth:10M (Withstands splashes or short immersions in water, but not suitable for swimming and long-term immersion in water)
- 【🌸Ice Blue Periwinkle Flowers】The women bracelet watch is embellished with ice-blue periwinkle flowers. This flower can not only tolerate high temperature environment, but also has a certain ability of cold resistance, so its flower language means steadfastness
- 【Multi-functional Bracelet Watch】Our ladies watch is not only an elegant watch, but also a beautiful bracelet that can be worn as a wrist decoration. Weighing just 22.5g, the watch is comfortable to wear for extended periods of time
- 【Perfect Gift】 These women's bracelet watches are packaged in elegant wooden gift boxes and exquisite barrel bags, which are easy to carry and widely used. Perfect gift for women, it is a perfect gift for ladies on Valentine's Day, Mother's Day, Birthdays, Engagement Anniversaries, Halloween, Christmas, Thanksgiving, New Year or any other holiday
Similar products
| Batteries | 1 Unknown batteries required. (included) |
|---|---|
| Package Dimensions | 9 x 9 x 9 cm; 300 g |
| Date First Available | 27 May 2025 |
| Manufacturer | SURVAN WatchDesigner |
| ASIN | B0F9WQ38L3 |
| Item model number | SVA0017.06A |
| Country of origin | China |
| Department | Women's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | analogue |
| Watch Movement Type | Japanese Quartz |
| Special Features | bracelet strap |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Metal Bracelet |
| Water Resistance Depth | 10 Metres |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Periwinkle |
| Closure Type | jewelry clasp |
| Style Name | Modern |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Gold |
| Dial Color | Ice Blue |
| Theme | Periwinkle |
| Pattern | Floral |
| Face Style | Classic |
| Brand Name | SURVAN WatchDesigner |
| Model Name | SVA0017 |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Gift Box, Carrying Bag |
| Model Number | SVA0017.06A |
| Item Weight | 0.3 Kilograms |
| Manufacturer Part Number | SVA0017.06A |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 326,080 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 1,290 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.9 4.9 out of 5 stars (21) 4.9 out of 5 stars |
| Band Material Type | Brass |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Crystal |
| Case Diameter | 29.5 Millimetres |
| Band Width | 2 Millimetres |
| Case Thickness | 10 Millimetres |
| Band Length | 190 Millimetres |