SWAN AND EDGAR
See offer
4,2 out of 5
★★★★★
★★★★★
32 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
World Timer Mechaquartz Chronograph Designer Watch for Men with Saphire Glass, Hand Assembled 30m Water Resistant Analogue Men's Watch with 5 Years Warranty Rose Gold Black
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- ELEGANCE, FUNCTIONALITY & QUALITY. The Exquisitely crafted and durable limited edition World Timer Mechanical Quartz Hybrid watch boasts Mecha-Quartz Movement. With Functional World Timer and Seconds, Minutes, Date & 24 Hour Counter.
- HAND FINISHED & HAND ASSEMBLED. The spatial architecture of the dial provides a balanced and considered display of these complications. All of which is staged on a multi-textured rose adding to its sophistication.
- AN IDEAL GIFT SET. This Elegant steel men watch made with IP plated stainles steel strap is an ideal gift for holidays, Christmas, wedding anniversary, birthday or any special occasion.
- QUALITY STAINLESS STEEL STRAP WITH LOGO BUCKLE. The caseback has a unique engraved Astronaut Landing motif. The watch has Luminous Hands & Indices & Black Night Sky Dial
- FULLY GUARANTEED. Our luxury style watches are fully guaranteed and come with a 5 year warranty. Scratch Resistant Mineral Glass & Nickel Free & Hypoallergenic IP Plating with Luminous Indices & Hand
- Power source type : Automatic Movement
Similar products
Swarovski Matrix Bangle Watch — Champagne Gold, Green
- + Swiss-made quality and precise movement
- + Swarovski crystals for luxurious sparkle
- + Elegant champagne-gold finish
- + Unique green color adds a distinctive accent
- + Bangle design doubles as jewelry for formal looks
★★★★★
★★★★★
4,3/5
—
67 reviews
See offer
⭐ Très bien noté
BOSS Chronograph Quartz Watch Men With Silver Stainless Steel Bracelet - 1513527
★★★★★
★★★★★
4,6/5
—
641 reviews
See offer
| Package Dimensions | 21 x 20.6 x 10.3 cm; 760 g |
|---|---|
| Date First Available | 19 Dec. 2022 |
| Manufacturer | SWAN AND EDGAR |
| ASIN | B0BQJZSLPQ |
| Item model number | 9022 |
| Country of origin | China |
| Department | Men |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Hybrid Quartz Automatic |
| Special Features | Multi Time Zone, Stop Watch |
| Power Source | Quartz Battery Powered |
| Strap Type | Bracelet |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | strap |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Gold |
| Dial Color | black |
| Theme | Space |
| Pattern | Starry Night |
| Face Style | Starry Night |
| Character | Fashion |
| Brand Name | SWAN AND EDGAR |
| Model Name | World Timer |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Bracelet, Warranty Information |
| Model Number | 9022 |
| Item Weight | 0.76 Kilograms |
| UPC | 756839759335 |
| Manufacturer Part Number | SE0060S |
| Unit Count | 1.00 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Mecha-Quartz Watch |
| Best Sellers Rank | 297,977 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 2,009 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (32) 4.2 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 51 Millimetres |
| Band Width | 22 Millimetres |
| Case Thickness | 15 Millimetres |
| Band Length | 220 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Manufacturer |