Swarovski
See offer
4,8 out of 5
★★★★★
★★★★★
20 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Dextera Collection Octagon Watch Rose Gold-tone Finish Silver Tone
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Case Size: 32 x 23 mm; Band Length: 12.5 - 19 cm; Mechanism: Quartz; Clasp Type: Butterfly
- Timeless Design: Experience the pinnacle of Swarovski's watchmaking excellence with this elegant stainless steel timepiece, featuring an octagonal case in a silver-tone and rose gold-tone finish
- Shimmering Style: Boasting 46 pavé crystals on the bezel, 11 crystal indexes on the sunray dial and a single crystal in the crown, this wristwatch sparkles in a way that only Swarovski pieces can
- Exquisite Durability: This Swiss-made watch is water resistant to 50 m and rests on a five-link metal bracelet strap adorned with 108 crystals, making it a fashionable accessory for any occasion
- Designed to Last: Swarovski watches maintain their brilliance when simple care practices are observed; remove before contact with water, lotions or perfumes and polish with a lint-free cloth
- Items Delivered: 1 x Swarovski Dextera octagon watch with metal bracelet strap in a silver/rose gold-tone finish; 1 x Swarovski watch box
Similar products
Swarovski Attract Women's Rose Gold Swiss Watch
- + Swiss Made quality and craftsmanship
- + Swarovski signature sparkle — elegant crystal detailing
- + Rose gold-tone finish for a fashionable, feminine look
- + Designed specifically for women — refined styling
- + Strong brand recognition and luxury appeal
★★★★★
★★★★★
4,1/5
—
100 reviews
See offer
| Batteries | 1 12V batteries required. (included) |
|---|---|
| Language | English |
| Package Dimensions | 12.6 x 9.1 x 7.4 cm; 195 g |
| Date First Available | 23 Jun. 2025 |
| Manufacturer | Swarovski |
| ASIN | B09XK1WZ67 |
| Item model number | 5715521 |
| Country of origin | China |
| Department | Women's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Pave and Swiss Made Crystals |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Metal bracelet |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Dextera Octagon Watch |
| Item Shape | Octagonal |
| Band Colour | Silver |
| Dial Color | White |
| Pattern | Sunray |
| Face Style | Classic |
| Brand Name | Swarovski |
| Model Name | Dextera Octagon Uhr |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Instruction Manual |
| Model Number | 5715521 |
| Item Weight | 0.2 Kilograms |
| Manufacturer Part Number | P_132629 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 100,499 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 346 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.8 4.8 out of 5 stars (20) 4.8 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 23 Millimetres |
| Band Width | 1.1 Centimetres |
| Case Thickness | 7 Millimetres |
| Band Length | 19 Centimetres |
| Warranty Type | Limited |