TSAR BOMBA
See offer
4,4 out of 5
★★★★★
★★★★★
234 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Luxury Automatic Watches for Men Mechanical Men's Watch Japanese Movement Sapphire Glass 50M Waterproof Wrist Watches Silicone Strap Luminous Elegant Gifts Carbon Fibre New - Blue
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- ⌚If you are looking for a watch that shows a luxurious personality, TSAR BOMBA mens watch can meet your needs. The shape of the wine barrel abandons the unchangeable traditional design and is also preferred by many luxury brands. Wearing this watch will make you different and you may need to get used to receiving admiring glances often. Enjoy this feeling, life will becomes more interesting and you will become more attractive.
- ⌚This mechanical watch is powered by the precise and stable Japanese MIYOTA 82S0 movement.The shell is made of 316L stainless steel, which is widely used as a material for aerospace parts and scalpels. It means high quality and harmless to the human body. The glass is made of high-grade artificial sapphire. Sapphire is the hardest substance in nature except diamonds and has insurmountable scratch resistance.
- ⌚Mediocre,low-key and restrained have never belonged to TSAR BOMBA. The design style of this mechanical watch is exaggerated and domineering. The silicone strap is soft, comfortable and dynamic. The high-quality silicone strap with 12 vents is soft, comfortable, waterproof and sweat-proof, allowing your skin to breathe all the time. 5ATM waterproof and the A-lever luminous make this watch more perfect.
- ⌚If you are worrying about choosing an elegant gift for men, this watch is your best choice. Normal prices with unusual feelings. Quality workmanship makes you never worry about quality issues. The unique style makes the other party feel your sincerity. Whether it is Christmas, Thanksgiving, Father's Day, Valentine's Day or an anniversary, this men's automatic watch can be a big surprise for him.
- ⌚If you choose our men’s watches, you will get the excellent after-sales service. If you have any inquiries or concerns regarding our products, please feel free to contact us by clicking the store below the shopping cart. We will reply to your message within 24 hours to help you solve the problem.
Similar products
OLEVS
Men's Stainless Steel Quartz Dress Watch (Silver Strap, Grey Dial)
- + Stainless Steel construction — durable and classic appearance
- + Quartz movement for accurate, low-maintenance timekeeping
- + Waterproof feature offers protection against splashes and light moisture
- + Luminous hands/markers for readability in low light
- + Includes a date function for everyday convenience
★★★★★
★★★★★
4,2/5
—
624 reviews
See offer
⭐ Très bien noté
Bulova
Men's Two Tone Rectangle Watch One Size Two Tone Black
★★★★★
★★★★★
4,6/5
—
501 reviews
See offer
| Package Dimensions | 9.3 x 9.19 x 8.99 cm; 115 g |
|---|---|
| Date First Available | 9 Dec. 2022 |
| Manufacturer | TSAR BOMBA |
| ASIN | B0BPC5MHXZ |
| Item model number | FYTB-8208CF |
| Country of origin | China |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | analogue |
| Watch Movement Type | Japanese Automatic |
| Special Features | Night Light |
| Power Source | Automatic |
| Strap Type | Synthetic elastic band |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Sport Type | Fitness, Golf, Walking |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Strap |
| Item Shape | Tonneau |
| Band Colour | Blue |
| Dial Color | Blue |
| Theme | luxury carbon fiber automatic watch |
| Pattern | Solid |
| Face Style | Skeleton |
| Character | fashion |
| Brand Name | TSAR BOMBA |
| Model Name | TSAR BOMBA Luxury Mens Automatic Wrist Watches |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | fluororubber band and synthetic sapphire dial window |
| Model Number | FYTB-8208CF |
| Item Weight | 115 Grams |
| UPC | 717378743063 |
| Manufacturer Part Number | FYTB-8208TX7BLUWHT |
| Unit Count | 1 count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Dress Watch |
| Best Sellers Rank | 785,355 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 5,590 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (234) 4.4 out of 5 stars |
| Band Material Type | Fluororuber |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Synthetic Sapphire |
| Case Diameter | 50.4 Millimetres |
| Band Width | 22 Millimetres |
| Case Thickness | 15.5 Millimetres |
| Band Length | 210 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Manufacturer |