TSAR BOMBA
See offer
4,5 out of 5
★★★★★
★★★★★
442 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Men’s Watch UK Wristwatches for Men 50M Waterproof Watches Men Tonneau Stainless Steel Case Sapphire Glass with Chronograph Date Function Japanese Quartz Movement Gifts Fashion Luxury Red Tape/Silver Shell/Black Side
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- 【Tonneau-shaped Case】We all know that watches have been a symbol of successful men. Our new generation brand wants to highlight the taste and temperament of individuals with a personalized or lighter luxury. This TSAR BOMBA men's luxury watch incorporates the hottest element of wrist watch today - the tonneau-shaped case. It is an exquisite pursuit of a trendy style than the ordinary round and square dials. The powerful case and mechanical dial make it look luxurious and classy.
- 【316L Stainless Steel Case & Sapphire Glass】 TSAR BOMBA men watches are ergonomically designed with a slightly thicker center case and slightly thinner sides for a better fit on the wrist. This watches for men features a 316L stainless steel case and an artificial sapphire arched-edge glass with Mohs hardness level 9. This stainless steel material is widely used in scalpels, which is scratch-resistant and corrosion-resistant; artificial sapphire is the strongest thing in nature except diamonds.
- 【Japanese Quartz Movement & Rubber Strap】This TB8204 watch is equipped with a Japanese TMI-VK67 quartz movement. Compared with ordinary movements, the TMI-VK67 costs more and is more stable, ensuring the accuracy of the watch. It is tested for over 72 hours before leaving the factory to ensure the accuracy and superior performance of each watch. A high-quality Rubber bracelet with angled hollow design, which makes the wrist more breathable, to solve your allergy concerns.
- 【50M Waterproof & Best Gift】 This mens fashion watch is water resistant to 50M (5ATM) with a fully sealed case and a triple waterproof rubber ring in the crown to ensure its performance. It can withstand hand washing, car washing, short-term swimming and general household chores. Please do not wear it in a hot water bath or adjust the crown underwater. If you are looking for a high quality watch as a gift for your family and friends, this is the right choice.
- 【Satisfactory After-Sales Service】Your satisfaction is our top priority. If there is a quality problem with the watch from the date of purchase, customers can send an email to the seller through Amazon for further assistance (click on "Benyar Self-operated Store" at the bottom of the shopping cart to go to the "Ask a Question" page). We will respond within 24 hours. Order TSAR BOMBA watches and enjoy the best service!
Similar products
RollsTimi
Pagani Design YS025 Automatic Skeleton Watch
- + Automatic movement (E3251) — self-winding mechanical power
- + Skeleton/tourbillon-style dial — eye-catching open-work design
- + Sapphire crystal — scratch-resistant glass
- + 100M water resistance — suitable for swimming and daily use
- + Stainless steel construction — durable and corrosion-resistant
★★★★★
★★★★★
5/5
—
5 reviews
See offer
| Package Dimensions | 11.1 x 11 x 8.89 cm; 399 g |
|---|---|
| Date First Available | 26 Sept. 2021 |
| Manufacturer | TSAR BOMBA |
| ASIN | B09H5KQLS2 |
| Item model number | 8204-AFVF |
| Country of origin | China |
| Department | Men |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Chronograph |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Rubber strap |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Sport Type | Hiking, Motor Sports, Running |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Strap. |
| Item Shape | Tonneau |
| Band Colour | Red |
| Dial Color | black |
| Face Style | Enamel |
| Character | Fashion |
| Brand Name | TSAR BOMBA |
| Model Name | JYTB820416.8mm-03 |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Watch box |
| Model Number | 8204-AFVF |
| UPC | 632917398507 |
| Manufacturer Part Number | 8204 |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Dress Watch |
| Best Sellers Rank | 120,397 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 714 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (442) 4.5 out of 5 stars |
| Band Material Type | Rubber |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral Glass |
| Case Diameter | 50.4 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 16.8 Millimetres |
| Band Length | 210 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Seller |