TWIXSTAR
See offer
5 out of 5
★★★★★
★★★★★
3 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Watch Winder,2-in-1 Key Lock Winders for 3/4/6 Automatic Watches with 4 Rotating Modes,Micro Fiber Leather,Adjustable Watch Pillow,Quiet Motor and White Light for Man and Women 3bl-uk
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- GLOBAL PATENT: This 2-in-1 compact watch rotating case is developed and designed by TWIXSTAR, and has the Global Patent.Our automatic watch winder box is made of Premium Micro-Fiber leather material on the outside, which not only protects the watch winder from collisions, but also adds home decoration. Equipped with tempered glass, you can see the running status of the watch through the clear window. The watch box adopts a safety locking mechanism to prevent the watch winder from opening freely.
- 4 ROTATION MODES: (Mode 1) Rotate 2 minutes clockwise, rest for 6 minutes, cycle repeat. (Mode 2) Rotate 2 minutes counter clockwise, rest for 6 minutes, cycle repeat. (Mode 3) Rotate 2 minutes clockwise, rest for 6 minutes, Rotate 2 minutes counter clock-wise,rest for 6 minutes, cycle repeat. (Mode 4) Rotate 5 minutes clockwise, rotate 5 minutes counter -clockwise, repeat above for 3 hours, rest for 9 hours, cycle repeat. Powered by Type-C Adapter. (Including)
- SUPER QUIET MOTOR AND DOOR SENSOR FUNCTION:TWIXSTAR watch winders for automatic watches powered by upgraded Japanese super silent motor, which is as low as 5 dB during operation, so you won't notice it while sleeping at night. This watcn winder with door sensor function. When you turn on the "door sensor switch" and open the front door, all turnables will immediately stop rotating. When you turn off the "door sensor switch" and open the front door, all turnables continue rotating.
- DUAL PILLOWS AND WHITE LED LIGHT: You can wear your watch with adjustable watch pillows or memory foam pillows. The adjustable watch pillow can be adjusted by 3 layers, If your watch strap is too short, you can push out the detachable parts at the bottom. For some smaller watches, memory foam pillows can be used. Our watch winder is fit for the vast majority of men's and women's watches. The built-in white light makes it convenient for you to use the winder at night.(Individual light control)
- IDEAL GIFT AND AFTER SALES SERVICE: The size of watch winder is 33.5CM * 17.6CM * 23.5CM/ 13.18" * 6.93" * 9.25" (L*W*H).Our nice packaged watch winder makes an ideal choice for loved ones, family, and elders during Thanksgiving, Christmas, or New Year celebrations, or as a birthday surprise for friends.Backed by a 12-month warranty. If you have any questions during the use, please feel free to contact us.
Similar products
⭐ Très bien noté
Bulova
Men's Two Tone Rectangle Watch One Size Two Tone Black
★★★★★
★★★★★
4,6/5
—
501 reviews
See offer
| Date First Available | 30 Oct. 2025 |
|---|---|
| ASIN | B0FYH6KXY5 |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material | Micro Fiber Leather |
| Country of origin | China |
| Brand | TWIXSTAR |
| Recommended Uses For Product | Wind your mechanical watch to keep it running smoothly |
| Country of Origin | China |
| UPC | 796224569552 |
| Manufacturer | TWIXSTAR |
| Item Type Name | watch winder |
| Included Components | Watch Winder, Key, AC Adapter, Cloth and User Instructions |
| Unit Count | 3.0 count |
| Best Sellers Rank | 487,710 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 118 in Watch Winders |
| ASIN | B0FPGKFT56 |
| Customer Reviews | 5.0 5.0 out of 5 stars (3) 5.0 out of 5 stars |
| Special Features | Global Patent, 4 Modes, White Light, Super Quite Motor And Key Lock |
| Number of Compartments | 3 |
| Jewelry Storage Type | Jewelry Case |
| Number of Items | 1 |
| Closure Type | Key Lock |
| Mounting Type | Table Top |
| Colour | 3bl-uk |
| Style | Classic |
| Shape | Global Patent |
| Occasion Type | Perfect Gift for Father,Boyfriend,Friends and Family |
| Finish | Polished |
| Inner Material | Micro-Fiber Leather |
| Item Dimensions D x W x H | 33.5D x 17.6W x 23.5H centimetres |
| Warranty Type | Limited |