Vivienne Westwood
See offer
4,5 out of 5
★★★★★
★★★★★
214 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Bloomsbury Women's Quartz Watch with Analogue Display and Stainless Steel Bracelet Gold/Gold
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Vivienne westwood ladies qa watch
- Gold coloured stainless steel case & bracelet style strap
- Date function
- Ladies watch
- Qa watch
Similar products
OLEVS
Women's Automatic Diamond Tourbillon Waterproof Watch (White Leather)
- + Automatic movement for no-battery operation
- + Tourbillon adds a high-end, luxury feature
- + Diamond accents for a premium look
- + Waterproof for everyday wear
- + Stainless steel case for durability
★★★★★
★★★★★
5/5
—
26 reviews
See offer
See offer
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
|---|---|
| Is discontinued by manufacturer | No |
| Product Dimensions | 3.4 x 0.84 x 3.4 cm; 25 g |
| Date First Available | 5 Feb. 2016 |
| Manufacturer | Vivienne Westwood |
| ASIN | B01BL7EUYC |
| Item model number | VV152GDGD |
| Country of origin | Switzerland |
| Department | Women |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material | Stainless Steel |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Date function, UP label orb, quartz movement |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | stainless steel bracelet |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Gold |
| Dial Color | Gold |
| Theme | Fashion |
| Pattern | Roman Numerals |
| Face Style | Crosshair |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Vivienne Westwood |
| Model Name | Bloomsbury |
| Country Of Origin | Switzerland |
| Included Components | Bracelet |
| Model Number | VV152GDGD |
| Item Weight | 0.03 Kilograms |
| Global Trade Identification Number | 05013348615985 |
| Manufacturer Warranty Description | 2 Years |
| Manufacturer Part Number | VV152GDGD |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 60,501 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 193 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (214) 4.5 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral |
| Case Diameter | 34 Millimetres |
| Band Width | 18 Millimetres |
| Case Thickness | 8 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Manufacturer |