See offer
4,7 out of 5
★★★★★
★★★★★
4444 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Orient Men's '2nd Gen - Bambino Ver - 2' Japanese Automatic Stainless Steel and Leather Dress Watch Creme Dial
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Domed mineral crystal
- Domed dial
- Japanese-automatic Movement
- Case Diameter: 40.5mm. Vibration - 21,600 vibrations/hour
- Water resistant to 30m (100ft): in general, withstands splashes or brief immersion in water, but not suitable for swimming or bathing
Similar products
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Orient Men's '2nd Gen - Bambino Ver - 2' Japanese Automatic Stainless Steel and Leather Dress Watch White Dial (Rose Gold Hands)
★★★★★
★★★★★
4,7/5
—
4444 reviews
See offer
| Batteries | 1 Unknown batteries required. |
|---|---|
| Is discontinued by manufacturer | No |
| Product Dimensions | 11.99 x 11.99 x 11.99 cm; 226.8 g |
| Date First Available | 2 Aug. 2016 |
| Manufacturer | Orient |
| ASIN | B01MTS5BFN |
| Item model number | TAC00009N0 |
| Country of origin | Thailand |
| Department | Gents |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material | Stainless-steel |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Water Resistant |
| Power Source | Automatic |
| Strap Type | Leather |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Sport Type | Swimming |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Dress |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Brown |
| Dial Color | Brown |
| Theme | Classic |
| Pattern | Roman Numerals |
| Face Style | Porcelain |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Orient |
| Model Name | FAC00009N0 |
| Country Of Origin | Thailand |
| Included Components | [Watch face, leather band, buckle clasp] |
| Model Number | TAC00009N0 |
| Item Weight | 0.5 Pounds |
| Global Trade Identification Number | 00810459024454, 04942715001346 |
| Manufacturer Warranty Description | No Warranty |
| Manufacturer Part Number | FAC00009N0 |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 80,285 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 429 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (4,444) 4.7 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral Glass |
| Case Diameter | 40.5 Millimetres |
| Band Width | 21 Millimetres |
| Case Thickness | 11.8 Millimetres |
| Band Length | 9 Inches |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | No Warranty |