See offer
5 out of 5
★★★★★
★★★★★
1 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
WENGER Men's Watch Seaforce Chrono Analog Quartz, Chronograph, Ø 43 mm, Swiss Made, Water Resistant up to 200 m Black Ice/Green Silicon Strap Green
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- MODERN SPORTS WATCH: This wristwatch is in an elegant design with a round case, unidirectional rotating bezel and silicone bracelet. The screw-in caseback makes it the ideal companion - for business, sports or adventure.
- DURABLE WATCH GLASS: The sapphire-coated mineral crystal protects the analog dial and the date display against dust and dirt. The wristwatch is water resistant to 200 m.
- SWISS ORIGIN: the precise analogue quartz movement was made in Switzerland and meets Swiss quality standards. Thanks to the highly visible luminescent hands, you can always read the time effortlessly.
- DETAILS: Seaforce Chrono men’s watch, case Ø 43 mm, lug width 22 mm, height 12 mm, weight 103 g, analog quartz movement, silicone bracelet, dial/bezel: black ice, bracelet: green, item no. 01.0643.127
- HIGHEST QUALITY: WENGER is a manufacturer of watches, luggage and business luggage. The Swiss company is characterised by tradition, quality, precision and craftsmanship and can already look back on a company history over 130 years.
Similar products
MSE.35110.LBV Men's Analogue Swiss Quartz Movement...
| Batteries | 1 9V batteries required. (included) |
|---|---|
| Product Dimensions | 4.3 x 4.3 x 1.16 cm; 103 g |
| Date First Available | 15 Oct. 2024 |
| Manufacturer | Wenger |
| ASIN | B0DJ2DY5YS |
| Item model number | 01.0643.127 |
| Country of origin | Switzerland |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Chronograph |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Silicone strap |
| Water Resistance Depth | 200 Metres |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Silicon Strap Green |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Green |
| Dial Color | Black |
| Theme | Army |
| Face Style | Modern |
| Brand Name | Wenger |
| Model Name | Seaforce Chrono |
| Country Of Origin | Switzerland |
| Included Components | Rotating Frame, Screw-down Crown, Silicone Wristband |
| Model Number | 01.0643.127 |
| Item Weight | 103 Grams |
| Manufacturer Part Number | 01.0643.127 |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 548,857 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 3,713 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 5.0 5.0 out of 5 stars (1) 5.0 out of 5 stars |
| Band Material Type | Silicone |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral Glass |
| Case Diameter | 43 Millimetres |
| Band Width | 2 Centimetres |
| Case Thickness | 10 Millimetres |
| Warranty Type | Limited |