OLEVS
See offer
4,3 out of 5
β
β
β
β
β
β
β
β
β
β
79 reviews
| 5 β |
|
| 4 β |
|
| 3 β |
|
| 2 β |
|
| 1 β |
|
Automatic Watch for Women Self Winding Ladies Diamond Wrist Watch Luxury Dress Rose Gold Ceramic Watch for Women Love Heart Date 6637:red
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- π Automatic Watches for Women: High quality original mechanical movement. Self-winding requires no batteries. Luxury diamond watch that can be displayed while accurately telling the time.
- π Ladies Self-winding Watch: Gorgeous diamonds are strewn across the case, and the date and calendar windows make it easy to read the time. This elegant red watch is sure to bring you more glamour.
- π Womens Wrist Watches: Rose gold stainless steel & ceramic strap bright luster comfotable fit, Silky smooth to the touch. Multifunction include 100Ft(30M) waterproof & luminous, ladies watches are perfect for everyday wear. (swimming except).
- π Ideal GIft for Hers: The nice gift for women on Wedding, Mother's Day, Birthday, Christmas, Valentine's Day, Parties or Anniversary. Package includes womens automatic watch/gift box/free adjustment tool/user guide.
- π OLEVS WOMEN WATCH: If you have any questions during the use of the watch, please feel free to contact us by email. We will solve it for you as soon as possible and provide thoughtful service.
Similar products
| Is discontinued by manufacturer | No |
|---|---|
| Package Dimensions | 11 x 11 x 7 cm; 250 g |
| Date First Available | 8 Jan. 2025 |
| Manufacturer | OLEVS |
| ASIN | B0DSH6B5Y1 |
| Item model number | TN-L6637-MH |
| Country of origin | China |
| Department | Women |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Ceramic stainless steel, Date and Day, Diamond, Glow In The Dark, Waterproof |
| Power Source | Automatic |
| Strap Type | metal bracelet |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Clasp Type | Push Button Hidden Clasp |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Style Name | bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Rose Gold |
| Dial Color | red |
| Pattern | Diamond Heart |
| Face Style | Classic |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Name | TN-L6637-MH |
| Country Of Origin | China |
| Model Number | TN-L6637-MH |
| Item Weight | 250 Grams |
| Manufacturer Part Number | TN-L6637-MH |
| Unit Count | 1 count |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 94,617 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 308 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (79) 4.3 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel and Ceramics |
| Case Material Type | Ceramic |
| Crystal | Hardlex |
| Case Diameter | 33 Millimetres |
| Band Width | 16 Millimetres |
| Case Thickness | 12 Millimetres |
| Band Length | 21 Centimetres |