TACTO
See offer
5 out of 5
★★★★★
★★★★★
2 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Specht & Söhne Gold Men's Watches Luxury Automatic Watch for Men Stainless Steel Sapphire Crystal Mechanical Wristwatch Waterproof Gold-sand Dune
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Specht&Sohne presents the new Classic 222 wristwatch, a watch that not only gives you the feeling of smoothness and pleasure of operating a chronograph, but also the endless imagination of being with an extraordinary history of adventure.
Features
- smooth and pleasurable chronograph operation
- design inspired by an extraordinary history of adventure
Manufacturing
we have our own processing factory, enabling us not only to respond quickly and efficiently to production needs but also to rely on a robust supply chain and production capacity. all these factors are crucial for us to deliver affordable and high-quality watches.
- Specht & Söhne men's watch design: 316L stainless steel strap, very fashionable, add a lot of charm for you,NH35 automatic mechanical movement, the dial is sand dune,, especially in business occasions, wear this watch, make you look more mature
- Watch Materials: All materials of Specht & Söhne watch , it is a real stainless steel watch, sapphire crystal and Japan NH35 automatic self-winding mechanism, we carefully select and strictly every process to provide only the best watch to you.
- Durable And Comfortable: You will feel very comfortable when you wear Specht & Söhne watch, it makes you look very stylish and classy. It is water resistant to 50 meters daily and can withstand sweat, accidental rain or water splash, bathing, swimming, diving, etc
- The watch is a great gift for casual, dress, fashion, luxury, sports occasions perfect use of the watch, birthday, party, engagement gift, it is a very good choice for your father, brother, boyfriend, colleague.
- Sand Dune Dial /Sapphire Crystal/ Case Diameter: 37MM / Case Thickness : 11MM / Lug to Lug 44.2MM
- Package included: new original Specht&Sohne watch, warranty card, and box and band tool
Similar products
| Package Dimensions | 15 x 10 x 10 cm; 330 g |
|---|---|
| Date First Available | 3 Jan. 2025 |
| Manufacturer | Specht & Sohne |
| ASIN | B0DS4V7G14 |
| Item model number | SP0022 |
| Country of origin | China |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Japanese Automatic |
| Special Features | Chronograph |
| Power Source | Automatic |
| Strap Type | metal bracelet |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Clasp Type | Foldover Clasp With Push Button |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Closure Type | Push-Button |
| Style Name | bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Gold |
| Dial Color | Beige |
| Face Style | Sector |
| Brand Name | TACTO |
| Model Name | SP0022 |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Warranty Card, Box, Band Tool |
| Model Number | SP0022 |
| UPC | 762949570456 |
| Manufacturer Part Number | SP0022 |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 420,900 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 2,801 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 5.0 5.0 out of 5 stars (2) 5.0 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 37 Millimetres |
| Case Thickness | 11 Millimetres |
| Warranty Type | Extended |