TACTO
See offer
5 out of 5
★★★★★
★★★★★
1 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Specht & Söhne Men's Watches Luxury Automatic Watch Miyota 8215 Movt AR Sapphire Crystal Mechanical Wristwatch Waterproof Grey
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Specht & Söhne presents the new Classic Wristwatch, a watch that not only gives you the feeling of smoothness and pleasure of operating a chronograph, but also the endless imagination of being with an extraordinary history of adventure.
We have our own processing factory, enabling us not only to respond quickly and efficiently to production needs but also relying on a robust supply chain and production capacity. All these factors are crucial for us to deliver affordable and high-quality watches.
- Specht & Söhne men's watch design: 316L stainless steel strap, larger dial, very fashionable, add a lot of charm for you, Japan Miyota 8215 automatic mechanical movement, the dial is polygonal,, especially in business occasions, wear this watch, make you look more mature
- Watch Materials: All materials of Specht & Söhne watch , it is a real stainless steel watch, sapphire crystal and Japan automatic self-winding mechanism, we carefully select and strictly every process to provide only the best watch to you
- Durable And Comfortable: You will feel very comfortable when you wear Specht & Söhne watch, it makes you look very stylish and classy. It is water resistant to 100 meters daily and can withstand sweat, accidental rain or water splash, bathing, swimming, diving, etc
- Japan Miyota 8215 Movt/ Sapphire Glass/ Case Diameter: 38MM / Case Thickness : 11MM / Lug to Lug 43.5MM
- Package included: new original Specht&Sohne watch, warranty card, and box and band tool
Similar products
| Package Dimensions | 15 x 10 x 10 cm; 330 g |
|---|---|
| Date First Available | 16 Jan. 2025 |
| Manufacturer | Specht & Sohne |
| ASIN | B0DT774WXP |
| Item model number | SP0012 |
| Country of origin | China |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Japanese Automatic |
| Special Features | Chronograph |
| Power Source | Automatic |
| Strap Type | metal bracelet |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Clasp Type | Foldover Clasp With Push Button |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Closure Type | Push-Button |
| Style Name | bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Silver |
| Dial Color | Green |
| Face Style | Modern |
| Brand Name | TACTO |
| Model Name | SP0012 |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Warranty Card, Box, Band tool |
| Model Number | SP0012 |
| Item Weight | 0.33 Kilograms |
| UPC | 762949570616 |
| Manufacturer Part Number | SP0012 |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 1,389,459 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 9,797 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 5.0 5.0 out of 5 stars (1) 5.0 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 38 Millimetres |
| Case Thickness | 11 Millimetres |
| Warranty Type | Extended |