See offer
Swiss Alpine Military Men's Watch Analogue Quartz 7029.1 Silicone Steel/Silicone/Sw-green - 1834sam
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
The Swiss Alpine Military brand is an internationally renowned watch brand. Whether traditional, modern, classic or sporty, Swiss Alpine Military watches offer you all the possibilities to find a watch for you. All Swiss Alpine Military watches are Swiss made and meet the highest standards of quality and design and form the basis for the classic, elegant appearance of the watches.
Item description
- Swiss Alpine Military men's watch analogue quartz 7029.1 silicone - Swiss made
- Case diameter: approx. 42 mm (without crown)
- Case height: approx. 10.9 mm
- Stainless steel case, round shape
- Display: hour, minute and seconds
- Luminous material on the hour and minute hands
- Dial with luminous markings
- Hardened flat mineral glass with date display
- Fixed bezel
- Date at 06:00
- Weight: approx. 82 g
- Water resistant (10 bar test pressure according to DIN standard 8310)
- High-quality Swiss quartz movement
- Silicone strap with pin buckle
- Strap width: 22/20 mm
- Strap lug: 22 mm
- Strap length: men's standard
Box contents
- Swiss Alpine Military men's watch analogue quartz 7029.1 silicone
- Swiss Alpine Military packaging
- Swiss Alpine Military service card
- Swiss Alpine Military Men's watch with date display
- Case diameter: approx. 42 mm (without crown)
- Case height: approx. 10.9 mm
- Black-green dial with luminous hands and indices
- Green silicone strap with pin buckle
Similar products
| Item Weight | 82 g |
|---|---|
| Date First Available | 30 Nov. 2023 |
| Manufacturer | Swiss Alpine Military by Grovana |
| ASIN | B0CP7LGC95 |
| Item model number | 7029.1834SAM |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Swiss Quartz |
| Special Features | Luminous hands and indexes |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Adjustable |
| Water Resistance Depth | 100 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Strap. |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Green |
| Dial Color | Black-green |
| Theme | Army |
| Pattern | Solid |
| Face Style | Classic |
| Character | Fashion |
| Brand Name | swiss alpine military |
| Model Name | Swiss Alpine Military |
| Included Components | Swiss Alpine Military Packaging: |
| Model Number | 7029.1834SAM |
| Item Weight | 82 Grams |
| Manufacturer Part Number | 7029.1834SAM |
| Unit Count | 1 count |
| Best Sellers Rank | 805,151 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 5,524 in Men's Wrist Watches |
| Band Material Type | Silicone |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral Glass |
| Case Diameter | 42 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 11.00 |