| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
MSE.35110.LBV Men's Analogue Swiss Quartz Movement Watch with Vegan Grape Leather Strap, Black, Strap.
Mondaine swiss station clock heritage
Mondaine is proud to be the designers and manufacturers of the legendary Swiss station clock. With their many years of expertise and attention to detail, they have created a watch that is both stylish and functional.
Each Mondaine watch embodies the excellent craftsmanship of Swiss watch manufacturing and stands for precision, reliability and quality. The use of high-quality materials and careful workmanship ensure a long service life and a first-class wearing experience.
The Mondaine brand proudly combines its traditional history with modern innovations to create timeless watches that let you feel the pulse of time.
Design and characteristics
- famous station clock style dial as a recognizable trademark
- clear readability and minimalist design
- combination of tradition and innovation
- use of high-quality materials and careful workmanship
Mondaine watches are not only precise timepieces, but also stylish accessories that add an elegant touch to any outfit. Whether in the office, on special occasions or in everyday life, a Mondaine watch is a statement for timeless elegance and Swiss quality.
Overall, Mondaine is a renowned Swiss watch brand known for its outstanding craftsmanship and iconic design. Each Mondaine watch is a combination of tradition and innovation and a symbol of first-class Swiss watchmaking.
- The stylish men's watch from Mondaine is a real eye-catcher and can be worn with any outfit
- The high-quality black vegan leather bracelet with the pin buckle fits comfortably on the wrist
- The white dial with the black hands is protected by high-quality sapphire glass
- The silver-coloured stainless steel case has a diameter of 35 mm
- The watch has a water resistance of 5 bar (suitable for everyday use such as B. bathing, showering or washing hands)
Similar products
| Package Dimensions | 28.2 x 7.7 x 3.4 cm; 220 g |
|---|---|
| Date First Available | 29 July 2023 |
| Manufacturer | Mondaine |
| ASIN | B0C7S62GYR |
| Item model number | MSE.35110.LBV |
| Country of origin | Switzerland |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Swiss Quartz |
| Special Features | Eco-friendly Vegan Grape Leather Strap, Sapphire Crystal |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Vegan Leather Strap |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Sport Type | Casual |
| Clasp Type | Tang Buckle |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Strap. |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Black |
| Dial Color | White |
| Theme | Minimalist |
| Pattern | Solid |
| Face Style | Minimalist |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Mondaine |
| Model Name | evo2 |
| Country Of Origin | Switzerland |
| Included Components | Vegan Grape Leather Strap |
| Model Number | MSE.35110.LBV |
| Global Trade Identification Number | 07611382632463 |
| Manufacturer Part Number | MSE.35110.LBV |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 1,073,461 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 7,510 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 2.0 2.0 out of 5 stars (1) 2.0 out of 5 stars |
| Band Material Type | Vegan Leather |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 35 Millimetres |
| Band Width | 24 Millimetres |
| Case Thickness | 9 Millimetres |
| Band Length | 110 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | No Warranty |