TYBERLEY
See offer
4,2 out of 5
★★★★★
★★★★★
7 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Pagani Design Luxury Men's Automatic Mechanical Watch Japan NH35 Movement Stainless Steel AR Synthetic Sapphire 100m Waterproof Elegant Dress Sports Watches Date (Black)
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Classic men's watch: The sunburst dial creates a delicate light reflection effect that echoes the classic groove outline of the 42MM bezel, integrating an elegant and fashionable appearance. The filled luminous hour markers and hands perfectly match the iconic convex magnifying glass date display window at 3 o'clock. Scratch-resistant blue crystal glass has good transparency.
- Self-winding movement: the NH35A movement can run for approximately 42 hours without being worn, making it suitable for everyday wear. It features 24 rubies to reduce friction between the movement's internal parts.
- Durability: The body is relatively thin, at 12 mm thick, and slips easily under the cuff. The lugs are gently curved for a perfect fit on the wrist. The polished and brushed-finish 316L stainless steel case is fitted with a single-side folding clasp and comfortably extended stainless steel links for extra comfort in any situation. Creating an elegant watch that can be worn for both business and leisure.
- Great Choice: Screw-down crown ensures 100M water resistance. Designed for everyday wear, it is perfect for all kinds of water sports and other business occasions. Sparkling diamond hour markers make the whole watch glittering. It is a great gift for your lover, father and friends on Christmas, Valentine's Day, Father's Day and other festivals.
- What you get: If you would like to know more about PAGANI DESIGN watches or if you have any problems with your PAGANI DESIGN watch, please feel free to contact us and I will get back to you as soon as I see your message.
Similar products
| Package Dimensions | 5 x 5 x 5 cm; 200 g |
|---|---|
| Date First Available | 23 April 2024 |
| Manufacturer | PAGANI DESIGN |
| ASIN | B0D2H3J6J7 |
| Item model number | PD1645-RTY |
| Country of origin | China |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Japanese Automatic |
| Special Features | Scratch-Resistant Sapphire Crystal, Convex Date Magnifier, Japanese Automatic Movement |
| Power Source | Automatic |
| Strap Type | metal bracelet |
| Water Resistance Depth | 100 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | safety folding clasp |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Magnetic |
| Style Name | elegant dress sports |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Silver |
| Dial Color | GOLD/BLACK/BLUE/GREY |
| Theme | Dressy/Formal |
| Pattern | Sunburst |
| Face Style | Guilloche |
| Character | Fashion |
| Brand Name | TYBERLEY |
| Model Name | PD1645-RTY |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Original box, Instruction manual, Cleaning cloth, Stainless steel strap adjuster, Card, PAGANI DESIGN LOGO hangtag |
| Model Number | PD1645-RTY |
| Item Weight | 0.2 Kilograms |
| Manufacturer Part Number | PD1645-RTY |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 593,740 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 4,043 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (7) 4.2 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Crystal |
| Case Diameter | 42 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 12 Millimetres |
| Band Length | 220 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Limited |