See offer
4,6 out of 5
★★★★★
★★★★★
92 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Calvin Klein Analogue Quartz Watch for Women CK Pulse Collection with Stainless Steel mesh Bracelet Silver
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- 2-HAND QUARTZ MOVEMENT FOR WOMEN – This watch from the CK PULSE collection offers precision and minimalist design for a contemporary feminine style with Calvin Klein’s signature touch
- 21MM STAINLESS STEEL CASE WITH PURE GEOMETRIC DESIGN – Slim 6.9 mm profile delivers an iconic and modern look, reflecting the current trend for more compact watches
- STAINLESS STEEL SUNRAY DIAL – Minimalist dial with a radiant finish that brings light and sophistication to the Calvin Klein design
- STAINLESS STEEL MESH BRACELET WITH CLASP CLOSURE – Guaranteed comfort with a sleek, flexible bracelet offering a modern and elegant look
- 3 ATM WATER RESISTANT – Ideal for everyday wear and accidental splashes without sacrificing style
Similar products
| Package Dimensions | 8.7 x 8.7 x 8.2 cm; 115 g |
|---|---|
| Date First Available | 15 Aug. 2025 |
| Manufacturer | Movado Group Sàrl |
| ASIN | B0FC4BPKFC |
| Item model number | 25100135 |
| Country of origin | China |
| Department | Women's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Stainless steel mesh bracelet |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Clasp Type | Clip-on |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | minimalist |
| Item Shape | Rectangular |
| Band Colour | Silver |
| Dial Color | Silver |
| Face Style | Minimalistic |
| Brand Name | Calvin Klein |
| Model Name | 25100135 |
| Country Of Origin | China |
| Model Number | 25100135 |
| Item Weight | 115 Grams |
| Manufacturer Part Number | 25100135 |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 51,080 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 153 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (92) 4.6 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Mineral Glass |
| Case Diameter | 21.5 Millimetres |
| Band Width | 21 Millimetres |
| Case Thickness | 6.4 Millimetres |
| Warranty Type | Limited |