See offer
4,5 out of 5
★★★★★
★★★★★
973 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Emporio Armani Watch for Men, Quartz 3 sub dial Chronograph Movement and 43mm Case Size with Leather Strap Black and Silver Tone
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Material: Stainless Steel
- Color: Multi
- Black Leather strap
- Water resistant up to 30m: Will withstand splashes in water.
Similar products
⭐ Très bien noté
BOSS Chronograph Quartz Watch Men With Silver Stainless Steel Bracelet - 1513527
★★★★★
★★★★★
4,6/5
—
641 reviews
See offer
Swarovski Matrix Bangle Watch — Champagne Gold, Green
- + Swiss-made quality and precise movement
- + Swarovski crystals for luxurious sparkle
- + Elegant champagne-gold finish
- + Unique green color adds a distinctive accent
- + Bangle design doubles as jewelry for formal looks
★★★★★
★★★★★
4,3/5
—
67 reviews
See offer
| Batteries | 1 LR44 batteries required. (included) |
|---|---|
| Is discontinued by manufacturer | No |
| Product Dimensions | 6.02 x 5.28 x 4.09 cm; 67 g |
| Date First Available | 19 July 2019 |
| Manufacturer | Emporio Armani |
| ASIN | B07VCPTZXJ |
| Item model number | AR11243 |
| Country of origin | China |
| Department | Mens |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material | Stainless steel Genuine Leather |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Waterproof |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Leather strap |
| Water Resistance Depth | 100 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Strap |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Black |
| Dial Color | Black |
| Theme | Fashion & Accessories |
| Pattern | Solid |
| Face Style | Minimalistic |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Emporio Armani |
| Model Name | AR11243 |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Black Leather Strap |
| Model Number | AR11243 |
| Item Weight | 67 Grams |
| Global Trade Identification Number | 04013496528480 |
| Manufacturer Part Number | AR11243 |
| Unit Count | 1 count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 390,557 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 2,663 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (973) 4.5 out of 5 stars |
| Band Material Type | Leather |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Crystal |
| Case Diameter | 43 Millimetres |
| Band Width | 22 Millimetres |
| Case Thickness | 12 Millimetres |
| Band Length | 200 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Manufacturer |