See offer
4,1 out of 5
★★★★★
★★★★★
100 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Swarovski Attract Collection Watch, Swiss Made Swarovski Attract Women's Watches Rose Gold-tone Finish Rose Gold Tone
- + Swiss Made quality and craftsmanship
- + Swarovski signature sparkle — elegant crystal detailing
- + Rose gold-tone finish for a fashionable, feminine look
- + Designed specifically for women — refined styling
- + Strong brand recognition and luxury appeal
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Measurements: Watch strap length 13.5 cm, case diameter 3 cm
- A stunningly modern timepiece: A glittering and glamorous way to tell the time, this watch encrusted with 433 shimmering clear white crystals has an elegant rose-gold tone finish
- Beautifully crafted: With tiny crystals adorning the guilloché dial, adding a modernist touch to the vintage-looking rose sheen of the setting, this watch is made in Switzerland and water resistant to 50 m
- Enhance your outfit: Stack and layer with other pieces from the Attract collection for a glistening effect or wear on its own for a subtle and sophisticated way to catch everyone's attention
- Designed to last: Swarovski jewellery features the extraordinary brilliance of Swarovski crystals and durable metals; to ensure the life of your jewellery avoid contact with water, lotions or perfume
- Items delivered: 1x Swarovski Attract watch, white pave crystals, rose-gold tone finish, complete with a Swarovski timepiece box
Similar products
OLEVS
Ladies Rose Gold Quartz Watch - Mesh Strap, Diamond Accent, White Dial
- + Japanese Quartz movement for reliable timekeeping
- + Rose gold stainless steel mesh strap for an elegant, modern look
- + Diamond accents for a luxury dress appearance
- + Listed as waterproof — good for everyday wear
- + Luminous hands enhance low-light readability
★★★★★
★★★★★
4,1/5
—
756 reviews
See offer
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Fossil Riley Watch for Women, Quartz Chronograph Movement with Stainless Steel or Leather Strap Gold Tone and Glitter 38MM
★★★★★
★★★★★
4,6/5
—
17422 reviews
See offer
| Product Dimensions | 17.78 x 17.78 x 17.78 cm; 376 g |
|---|---|
| Date First Available | 22 Oct. 2022 |
| Manufacturer | Swarovski |
| ASIN | B0BK4BS26S |
| Item model number | 5644053 |
| Department | Women |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material | Crystals,Rose gold-tone PVD |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Water Resistant |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Bracelet |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Sport Type | White |
| Clasp Type | Foldover Clasp |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Swarovski Attract Women's Watches |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Metallic |
| Dial Color | White |
| Theme | Modern Luxury |
| Pattern | Guilloché |
| Face Style | Guilloche |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Swarovski |
| Model Name | 5644053 |
| Included Components | Swarovski Attract Watch, Swarovski Box |
| Model Number | 5644053 |
| Series Number | 5644053 |
| Item Weight | 0.38 Kilograms |
| Manufacturer Part Number | 5644053 |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 233,155 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 903 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (100) 4.1 out of 5 stars |
| Band Material Type | Metal |
| Case Material Type | Rose Gold |
| Crystal | Mineral Glass |
| Case Diameter | 30 Millimetres |
| Band Width | 12 Millimetres |
| Case Thickness | 6.27 Millimetres |
| Band Length | 135.4 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Limited |