See offer
4,7 out of 5
★★★★★
★★★★★
7 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Versace Women's Palazzo Empire Collection Luxury Ladies Watch with Gold Strap, Gold Case, Black Dial, Quartz Movement, Water Resistant
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Versace women's watches
- Case diameter: 39 mm, gold case
- Gold bracelet with fold-over clasp
- Black enamel dial
- Luxury Swiss watch with 2-hand quartz movement
- MSRP: 1495.00
Similar products
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Fossil Riley Watch for Women, Quartz Chronograph Movement with Stainless Steel or Leather Strap Gold Tone and Glitter 38MM
★★★★★
★★★★★
4,6/5
—
17422 reviews
See offer
Swarovski Attract Women's Rose Gold Swiss Watch
- + Swiss Made quality and craftsmanship
- + Swarovski signature sparkle — elegant crystal detailing
- + Rose gold-tone finish for a fashionable, feminine look
- + Designed specifically for women — refined styling
- + Strong brand recognition and luxury appeal
★★★★★
★★★★★
4,1/5
—
100 reviews
See offer
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Michael Kors Women's Watch Parker, 33 mm Case Size, Three Hand Movement, Stainless Steel Strap 22MM Gold Tone
★★★★★
★★★★★
4,6/5
—
4111 reviews
See offer
| Batteries | 1 Product Specific batteries required. (included) |
|---|---|
| Package Dimensions | 12.7 x 12.7 x 12.7 cm; 453.59 g |
| Date First Available | 9 May 2024 |
| Manufacturer | Versace |
| ASIN | B0BVCS2P1R |
| Item model number | VECO03122 |
| Department | Women's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material | Stainless Steel |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Chronograph |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Metal |
| Water Resistance Depth | 50 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Deployment Clasp |
| Style Name | Versace | Palazzo Empire |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Gold |
| Dial Color | Black |
| Theme | Luxury Fashion |
| Face Style | Classic |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Versace |
| Model Name | VECO03122 |
| Included Components | ['Watch Box', 'Instruction Manual', 'Warranty Information'] |
| Model Number | VECO03122 |
| Item Weight | 1 Pounds |
| Manufacturer Part Number | VECO03122 |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 2,912,765 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 11,728 in Women's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (7) 4.7 out of 5 stars |
| Band Material Type | Gold |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 39 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 11.5 Millimetres |
| Band Length | 154.14 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Limited |