OLEVS
See offer
4,3 out of 5
★★★★★
★★★★★
440 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Men Watch Leather Strap Moon Phase Casual Classic Analog Quartz Calendar 3ATM Waterproof Luminous Men Wrist Watches Silver and Black
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Olevs men watch leather strap moon phase casual classic analog quartz calendar 3atm waterproof luminous men wrist watches
- ⌚[Turnable case]:Turn the case to align the minute hand position to realize the function of timing minutes. Men's automatic mechanical watch, which automatically winds the watch when worn, providing sufficient power.
- ⌚[Classic dial design]:43mm large dial, classic appearance design, integration of year, month, week and calendar windows. The skeleton tourbillon design embodies the look of a high-end watch.
- ⌚[Automatic mechanical watch for men]:Automatic mechanical movement without the use of batteries. The watch can be wound manually and automatically, providing a steady stream of energy and a long service life.
- ⌚[Waterproof watch/Luminous function]:3ATM level waterproof, supports 30 meters depth. Can withstand rain, hand washing, and living splashes. The hands and dial scales are coated with high-definition luminous powder, making it easier to check the time in the dark.
- ⌚[Shopping without worries]:OLEVS eliminates defective products with extremely strict production and quality inspection processes! In addition, it provides a 30-day return cycle and a 2-year long warranty.
Similar products
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Orient Men's '2nd Gen - Bambino Ver - 2' Japanese Automatic Stainless Steel and Leather Dress Watch White Dial (Rose Gold Hands)
★★★★★
★★★★★
4,7/5
—
4444 reviews
See offer
| Package Dimensions | 11.5 x 11 x 7.5 cm; 160 g |
|---|---|
| Date First Available | 11 Jan. 2022 |
| Manufacturer | OLEVS |
| ASIN | B09W2R1L15 |
| Item model number | O-S-G6605 |
| Country of origin | China |
| Department | mens |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material | Stainless Steel |
| Display | analogue |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Glow In The Dark, Self Winding watch for men, automatic watch, calendar watch, waterproof watch |
| Power Source | Automatic |
| Strap Type | Metal bracelet |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Sport luxury |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Metallic |
| Dial Color | Black |
| Theme | accessories |
| Face Style | Skeleton |
| Character | fashion |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Name | O-S-G6605 |
| Country Of Origin | China |
| Model Number | O-S-G6605 |
| Manufacturer Part Number | O-S-G6605 |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Automatic Watch |
| Best Sellers Rank | 23,298 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 97 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (440) 4.3 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Hardlex |
| Case Diameter | 42.8 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 14 Millimetres |
| Band Length | 7.87 Inches |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Manufacturer |